HastanelerManşet Haber

Dışkapı Hastanesi Covid 19 Tanı Laboratuvarı Çok Sayıda Testi Kısa Sürede Sonuçlandırıyor

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

COVID 19 Laboratuvarı pandeminin ortaya çıkmasıyla birlikte Covid-19 tanısına yönelik bir Moleküler Mikrobiyoloji laboratuvarı ihtiyacı sonrası kurulmuş PCR laboratuvarıdır.
Bu laboratuvarda Ankara İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde 31 Mart 2020 tarihinden bu yana COVID-19 PCR testi yaparak hizmet vermektedir. Çalışma düzeni 7 gün 24 saat olarak aksamadan devam edecek şekilde düzenlenmiştir.
Başlangıçta günlük maksimum 1000 test kadar olan test sayısı, ağustos ayı ortasından bu yana günlük ortalama 4.000-5.000 teste çıkmıştır.
25 Ağustos itibariyle Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlanan ve ismi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi COVID-19 laboratuvarı olarak değişen laboratuvar, acil istemler, tarama örnekleri ve rutin istemler olmak üzere Ankara’nın pek çok hastanesinden, ilçeler ve özel hastaneler de dahil olmak üzere gelen örnekler çalışılmaktadır.

COVID 19 Tanı Laboratuvarı hakkında  bilgi veren Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Gül Erdem, ortalama günlük 4 bin, ayda ise 120 bin numuneye baktıklarını söyledi. Doç. Dr. Erdem, “Arkadaşlarımız işlerini aksatmamak adına birbirlerinin vardiyalarında yerlerine gelip giderek birbirlerinin o şekilde izin kullanmalarını sağladılar. Hiç izin kullanmayan arkadaşlarımız da oldu. Ben kendi adıma söyleyebilirim ki bu yıl sadece 1 hafta izin kullandım. Onun dışında genel olarak hep işimizin başındaydık. Bu dönemde kimse görev verilmesini beklemedi. Herkes kendiliğinden geldi, kendiliğinden görev aldı. Mazereti olan arkadaşlarımız, sıkıntı yaşayan arkadaşlarımız oldu; ama kimse bunu bizlere dahi hissettirmedi. Arkadaşlarımız arasında bu zamana kadar pozitif çıkan oldu. Eşlerinden, çocuklarından pozitif çıkıp izolasyona giren arkadaşlarımız da oldu. Ama hiçbir zaman bunlar hizmetin aksamasına mazeret olmadı” diye konuştu.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu