Manşet HaberSağlıklı Yaşam

Doktor çiftten kanseri yok edecek buluş!

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Kanser üzerinde çalışan doktor çift hastalar için büyük umut oldu. Yıllardır kanser araştırmaları yapan Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci hastalar için büyük umut olacak bir çalışmaya imza attılar.

 Türk doktor çifte, araştırmaları için yatırımcılar 325 milyon dolar verdi.

Kanserlilere umut oldular

Prof. Dr. Uğur Şahin İskenderun’da  işçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Üç yaşında Almanya’ya taşınan Şahin Köln’de tıp öğrenimi görüp kendisini kanser araştırmalarına adadı. Öğretmeni tarafından eğitim seviyesi daha düşük olan Hauptschule’ye gönderilmek istenen Şahin, Alman komşuları sayesinde bu okula gitmekten kurtuldu. Köln’de tıp öğrenimini tamamladıktan sonra başarıdan başarıya koşan Şahin’in 60’tan fazla patenti bulunuyor. Prof. Dr. Uğur Şahin, geliştirdiği aşıyla şimdi kanser hastalarının en büyük umudu. Eşi Dr. Özlem Türeci ile birlikte BioNTech adlı şirketi kuran Şahin, çoğunluğu laboratuvarda çalışan 1000 araştırmacıyla tümörlerde önemli küçülme elde eden buluşa imza attı.

Kanserli tümörler küçüldü

Şahin’in geliştirdiği tedaviye göre, özel bir genetik sekanslama, hastanın organizmasını harekete geçirerek antikor üretmesini sağlıyor. Şahin ve ekibinin fareler üzerinde deneylerini tamamladıkları buluşları, bugün çok zahmetli bir prosedür olan antikor üretimini kolaylaştırabilir. Deneylerde üretilen antikorlar, gelişip kan dolaşımına girdi ve orada bir hafta kalıp kanser tümörleri küçülttü.

Araştırmalarına devam edebilmek için ekonomik yönden güçlü olunması gerektiğini söyleyen Şahin, 2008 yılında kurduğu BioNTech’e finansman ararken yatırımcılardan 325 milyon dolar topladı. BioNTech, geçen yıl A serisi finansman turunda, 270 milyon dolar toplamıştı. Şahin Mainz Johannes Gutenberg Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdürürken geliştirdiği aşı sayesinde Federal Bilim ve Araştırma Bakanlığı’ndan 3.5 milyon euroluk teşvik ödülü de kazanmıştı.

 

Sağlık Web Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu