Manşet HaberSağlıklı Yaşam

Dünyaca ünlü doktor Tansiyonun ilaçsız tedavisini açıkladı!

Tansiyon kalbi, böbrekleri ve beyni olumsuz etkileyen bir hastalık ve bundan korunmanın yoluda tükettiğimiz besinlerden geçiyor. Klinik Beslenme Uzmanı Dr. Michael Greger yaptığı bir açılamada kuru üzüm ve pancar suyunun ilaç etkisi gösterdiğini söyledi.

Sağlık Web Haber – Sağlıklı Yaşam

Sadece yemeklerdeki tuzu azaltmak bile

Dünyada salgın gibi yayılan hastalıkların kaynağı, besinlerde saklıydı. Klinik Beslenme Uzmanı Dr. Michael Greger, Alzheimer’dan kansere kadar tüm rahatsızlıkların ilaçsız tedavi edilebileceğini açıkladı. Sadece yemeklerdeki tuzu azaltmak bile kan basıncı üzerinde tansiyon ilaçlarına benzer bir etki gösterdiğini söyledi. Ve şu bilgileri paylaştı; dünyadaki ölümlerin bir numaralı risk faktörü, yüksek kan basıncıdır. Hipertansiyon olarak bilinen yüksek kan basıncı, dünyada her yıl dokuz milyon insanın hayatını tehdit eder. Anevrizma, kalp krizi, kalp yetmezliği ve böbrek yetmezliği gibi birçok hastalığa neden olur. Geçtiğimiz yıllarda ‘Hangi besinlerin tüketimi ömrü uzatır’ araştırması yapıldı. Sonuç oldukça ilginçti. İnsanların daha fazla meyve yemesinin, dünyada her yıl 4.9 milyon insanı ölümden kurtaracağı saptandı. Tansiyonun 120-80’in üzerinde olmasına hipertansiyon denilir. Yüksek tansiyon kalbi zorlar, böbreklere ve gözlere zarar verir. Organ hasarlarına neden oldur, yaşam süresini kısaltır.

Tansiyonla mücadele için

Tansiyonla mücadeleye ilk olarak tuzu azaltarak başlayabiliriz. Tuzu azaltmak, inmeden ölümleri yüzde 22, kalp krizinden ölümleri ise yüzde 16 oranında azaltır. Atardamar fonksiyonlarını bozan tuzlu öğünler, tansiyonu da yükselterek kalp sağlığını bozar. Unutmayın, tansiyonunuzu düşürmek için ilk olarak kilo vermeli, tuz alımını azaltmalı, daha çok egzersiz yapmalı ve sağlıklı beslenmelisiniz.

SEBZELERİ ÇİĞ TÜKETİN
Yulaf, tam buğday ve esmer pirinç de tansiyona karşı koruma sağlar. Bunun yanı sıra gerek çiğ gerekse pişirilmiş sebze tüketimi yüksek kan basıncını düşürür. Ancak çiğ sebzelerin biraz daha koruyucu olduğunu unutmamak gerekir. Fasulye, bezelye, nohut ve mercimek de kan basıncını düşürür. Kuru üzüm, kuru kayısı ve kuru incir de tansiyonun dengelenmesine yardımcıdır.

PANCAR SUYU MUCİZESİ!
Tansiyonla ilgili araştırmalarda en umut verici olan pancar suyuydu… Günde 1 bardak pancar suyu içmenin yüksek tansiyonu düşürdüğü ortaya çıktı. Haftalar geçtikçe tansiyon değerinin daha iyileştiği saptandı.

TUZ YERİNE PUL BİBER
Hiç şüphesiz insanlar, tuzsuz bir yemeğin tadının hiç hoş olmadığını söyler. Ancak günlük ihtiyacımız olan sodyumu yalnızca besinlerdeki doğal sodyumla karşılamalıyız. Tuzun yerine yemeklere lezzet katmak için karabiber, soğan, sarımsak, biberiye, kırmızıbiber, kekik ve köri kullanın.

TAVUKLAR MASUM DEĞİL!
Araştırmalara göre en çok sodyum içeren besin, tavuk çıktı! Bunun sebebi tavuk fabrikalarında, ağırlıklarının fazla, cüsselerinin ise daha büyük görünmesi için tavuklara tuzlu su enjekte edilmesi. Buna rağmen gıda endüstrisi tavukları ‘yüzde yüz organik’ etiketi basılarak soframıza sunuyor…

HİBİSKUS ÇAYINI DENEYİN
Aynı adlı çiçekten elde edilen hibiskus çayı, içildiğinde bir saat sonra kan dolaşımını destekler. Kolesterol düşürücü etki gösterir. Günde 3 fincan içildiğinde ise yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur.

Sağlık Web Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu