Şehir Hastaneleri

Etlik Şehir Hastanesi borcu yapılandırıldı, inşaat yeniden başladı

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

İtalyan Astaldi ve Türkerler ortaklığının yürüttüğü Ankara’daki Etlik Şehir Hastanesi projesinde, bankalar ve finans kurumlarıyla sürdürülen görüşmeler sonucunda yaklaşık 1,1 milyar Euro’luk borcun yeniden yapılandırıldığını ve duran inşaatın başladığını duyurdu.

Türkiye genelinde büyük şehirlerdeki hastanelere geçen yıllarda 650 milyon Euro yatırım yapan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), yapılandırmaya yönelik anlaşmanın imzalandığını teyit etti.

Konuya yakından takip eden iki kaynağın Reuters ajansına verdiği bilgiye göre iki hafta önce anlaşma imzalanırken, anlaşmada üçü özel Türk bankası olmak üzere 13 banka ve finans kurumu bulunuyor.

Astaldi ve Türkerler’in yürüttüğü ve 3 bin 600 yatak kapasiteli hastane projesinin inşaatı 2013 yılında başlamıştı. Finansman sıkıntılarından dolayı bir ara inşaatı durdurulan projenin, yapılandırma ile birlikte şu anda tekrar devam ettiği bildirildi.

Türkiye’nin en büyük şehir hastanelerinden biri olan Etlik hastanesinin, Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre, yüzde 60’ı tamamlanmış durumda.

Bu arada birkaç şehir hastanesinde de yine yapılandırma görüşmelerinin devam ettiği kaydedildi. Etlik projesindeki yapılandırma anlaşmasının şehir hastaneleri özelinde ilk olduğu, yeni anlaşmaların da önümüzdeki aylarda duyurulacağı belirtildi.

Hükümet 2018 kur krizinden sonra tamamlanmayanlar da dahil olmak üzere mega şehir hastaneleri projelerinde yükselen maliyetlerden hem kendini hem de yatırımcıları korumak için birtakım düzenleme değişikliklerine gitmişti.

Şehir hastanesi projeleri, yatırımcıların hastaneleri inşa etmek için uzun vadeli yabancı para cinsi kredi temin ederek, proje tamamladıktan sonra devlete belirli bir süre için kiraya vermesi modeli üzerine kurulu.

Ancak yaklaşık 10 milyar dolar denklikte olduğu tahmin edilen bu krediler genellikle Euro cinsi temin ediliyor, devletin kira ödemeleri ise Euro endeksli ancak lira cinsinden yapılıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu