Şehir Hastaneleri

Etlik Şehir Hastanesi

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

2015 yılında yapımına başlanılan Etlik Şehir Hastanesi henüz tamamlanmamış olup, yapımına devam edilmektedir.

Etlik Şehir Hastanesi açıldığında Türkiye’nin değil, dünyanın en büyük hastaneleri arasında yer alacak, 2003 yılında Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan Sağlıkta Dönüşüm programının bir parçası olarak hayata geçecektir. Kasım 2014 yılında Sağlık Bakanlığı ile bu proje için Astaldi-Türkerler sponsorluğunda özel olarak kurulmuş, Ankara Etlik Sağlık Hizmetleri İşletme Yatırım A.Ş (SPV) arasında imzalanan PPP (Kamu-Özel Sektör Ortaklığı) anlaşmasını takiben, Aralık 2015 yılında bu dev projenin inşaasına başlanmıştır. Söz konusu anlaşma çerçevesinde SPV, projenin tasarımı, inşaatı, donatılması, finansmanı ve bakımından sorumludur. İnşaatın tamamlanması ile birlikte faaliyete geçecek olan Etlik Entegre Sağlık Kampüsü, 27 yıl sonra Sağlık Bakanlığı’na devredilecektir.Toplam 1.1 milyar Euro yatırım maliyetine sahip projenin finansmanı, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ve Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası (BSTDB) tarafından karşılanmaktadır.

Etlik Şehir Hastanesi:
Ankara ilinin Keçiören ilçesindeki Etlik semti yakınlarında, 1.071.885 m2 arazi üzerinde, büyük bir kentsel gelişim projesi olacaktır. Proje kapsamında, bir sağlık kompleksi, medikal bir otel, iki helikopter pisti, bir üniversite, bir trijenerasyon santrali (elektrik, ısıtma ve soğutma enerjisi üreten birleşik bir enerji üretim sistemi) ve bir ticari bölge yer alacaktır. Hastanenin kendisi 3.566 yatak kapasitesine sahip olacak ve Ankara’daki mevcut altı hastanenin yerini alacaktır. Projenin inşaat aşamasının 42 ay sürmesi ve kampüsün 25 yıllık işletim hayatının sonunda Sağlık Bakanlığı’na devredilmesi beklenmektedir.

Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğünün 16 Temmuz 2019 yılı web sayfası verilerine göre inşaatın % 59 tamamlanmıştır.

Etlik Şehir Hastanesinin resmi açılışının 2020 yılı içinde yapılması tahmin edilmektedir.

Etlik Şehir Hastanesine Taşınacak Hastaneler

1-Dışkapı Yıldırım Beyazıt EAH
2-Dr. Sami Ulus Kadın Doğum ve Çocuk Sağlığı EAH
3-Etlik Zübeyde Hanım Kadın Doğum EAH
4-Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji EAH
5-Ulus Devlet Hastanesi Pursaklar Devlet Hastanesine taşınması öngörülmektedir.
6-Ulucanlar Göz EAH

Kaynak:
http://www.turkerler.com/proje/etlik-entegre-saglik-kampusu/76
https://www.aeh.com.tr/
https://khgmsehirhastaneleridb.saglik.gov.tr/TR,48164/ankara-etlik-sehir-hastanesi.html

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu