Manşet HaberÖzel Haber

Hayat Sigortaları Poliçelerinde Unutulan Paralar 40 Milyon’u Geçti

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Hayat sigortaları tazminatı

Hayat sigortası yaptırıp bir şekilde bankalardan veya poliçe kesen kurumlardan haklarını almayanların sayısı her geçen gün artarken şirketlerde unutulan paralar 40 milyon TL’yi geçti.

Hayat Sigortalarında Unutulan Paralar 40 Milyon TL’yi Aştı

Ülkemizde sigortacılık sektörü son yıllarda inanılmaz bir ivme yakalarken özellikle 2020 yılı itibari ile yaşanan salgın sonrasında sigorta firmalarına olan taleplerde bir hayli arttı. Ülkemizde özellikle insanların bankalar ile olan bağlantısı ve hemen hemen herkesin kredi ile ticari veya ev, araba gibi işlemlere girişmesi sonrası birçok hayat sigortası poliçesi de zorunlu olarak kesilmektedir.

Ev ve Araba Satışları Poliçeleri Doğrudan Etkiliyor

Ülkemizde insanlar genelde ev ve araba almak için krediye başvururken bu kredi alım esnasında banka veya kredi veren kurumda kendini garantiye almak için hem yasal prosedürleri tamamlarken hem de kredi alan kişiye hayat poliçesi keserek kredisini güvence altına almaktadır. Tabi bu kesilen hayat sigortası poliçeleri özellikle kredilerin puanlarının düştüğü dönemlerde alınan kredilere oranla bir hayli artmaktadır. Bu noktada ise ciddi bir ekonomi oluşarak özellikle hayat sigortası poliçesi kesen kurumlarında büyümesine katkı sağlamaktadır. Son yıllarda insanlar kendilerini koruma amaçlıda poliçeler yaptırırken hayat sigortası poliçesi yaptırıp sonrasında poliçelerden kaynaklı hak edişlerini almayanların total rakamı 40 milyon TL sınırlarına dayandı.

Hayat Sigortasından Para Alınacağı İnsanlarca Bilinmiyor

Hayat sigortası sonrası sistemde biriken rakamlar ciddi rakamlara ulaşırken vatandaşlar veya hak sahipleri hayat sigortalarını yaptırıp sonrasında kredi ödemeleri tamamlanınca hakları olup olmadığını bilmiyorlar. Sigorta firmaları hak sahipleri ile bağlantı kuramadıklarından yakınırken sistemde biriken bu paraların sigortalı ile veya sigortalı varisleri ile iletişim sorunundan kaynaklandığı belirtiliyor.

Hayat Sigortası Poliçesi Olan Vefat Edince Varisleri Tazminat Alabiliyor

Ülkemizde hayat sigortası poliçesi olan bir nedenden ötürü vefat eden kişi için desteğinden yoksun kalan kişilerin tazminat hakkı bulunmaktadır. Bu noktada vatandaşlarımız süreci bilemediklerinden ve mevcut hayat sigortası poliçesi kesen kurumlarında bir çok prosedür istemeleri ve özellikle pandemi sürecinden sonrada neredeyse firmalara ulaşmak imkansız hal aldığından haklarını almaları bir hayli güç duruma geldi.

Hayat Sigorta Poliçelerinden Tazminat Nasıl Alınır?

Hayat sigorta poliçeniz var ise poliçenizdeki durumlara vefat, yaralanma, sağlık gideri vb. durumlara bakılarak durumunuz poliçeniz ile örtüşüyor ise bu noktada ilgili poliçeyi kesen kuruluşa başvuru yaparak tazminat sürecine geçebilirsiniz. Ancak ülkemizde poliçe keserken zorluk çıkarmayan sigorta firmaları tazminat noktasında insanları bir hayli zorlamaktadır. Bu noktada Hayat sigortası tazminatı  konusunda uzman avukat desteği almanızı önermekteyiz.

Vefat Edenlerin Hayat Sigortası Nasıl Öğrenilir?

Ülkemizde çoğu zaman kişilerin çektikleri kredilerden veya yaptırttıkları poliçelerden varislerin haberi olmadığı durumları ile karşılaşmaktayız. Özellikle vefat durumlarında aileler ölen kişinin poliçelerinden haberdar olmadıklarından bu paralar maalesef tazminat olarak alınamamakta. Bu durumla karşılaşmamak için yapılması gereken bankalar ile veya hayat sigortası kesen firmalar ile temasa geçerek poliçe var mı yok mu bunların tespit edilmesi gerekiyor. Bu tespitlerin ardından ise gerekli yasal sürece geçilmesi gerekir. Yine mirasçılık belgeleri ile vergi dairelerinden de bu poliçelerin sorgulamaları yapılabilmektedir.

Hayat sigortası tazminatı ne kadar?

Bu sorunun cevabı aslında kesilen hayat poliçesine bağlıdır. Sigorta firmaları yani poliçeyi kesen kurumların size verdikleri poliçede gerek tedavi, gerek iş ve çalışma, gerek vefat durumları gibi poliçeler yer almaktadır. Bu poliçelerin total rakamlarına bakılarak ve kendi durumunuzun değerlendirme yapılarak alınacak tazminat belirlenir. Bu tazminat hesaplamasında hayat sigortası tazminat hesaplama kalemleri üzerinden aktif ve pasif dönemlerde dikkate alınarak bir hesaplama yapılır ve bu hesaplamaya oranla tazminatınız belirlenerek ödeme kısmına geçilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu