Manşet Haber

Koronavirüsle mücadelede tarihi gün yaşandı

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Tünelin ucundaki ışık göründü. Koronavirüsle mücadelede tarihi gün yaşandı. İlk aşılanan grup, korona savaşçısı 1 milyon 119 bin sağlık ordusu oldu. Sağlık kahramanları herkesi aşı olmaya davet ederek “Tünelin ucunda ışık göründü. Salgınla mücadelede son noktaya geldik” dedi.

Türkiye’nin 81 ilinde koronavirüsle savaşta dün tarihi bir gün yaşandı. İlk aşı, koronavirüsle en önde mücadele eden 1 milyon 119 bin kahraman sağlık çalışanına uygulanmaya başladı. Çin’den satın alınan 50 milyon CoronaVac adlı aşının ilk etapta 3 milyon dozu Türkiye’ye getirilmişti. Türkiye’de 40 bin sağlık personelinin Kovid-19 testi pozitifti. Aşıların üzerindeki karekod sayesinde, ismine tahsis edilen kişi dışında aşının kullanılması mümkün değil. Aşı, İstanbul’da ilk olarak İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün Bakırköy’deki ilaç deposunda bekletildi. Özel aşı nakil araçlarıyla hastanelere sevk edildi. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Poliklinik Servisi’nde randevu alan 2 bin 500 sağlık çalışanı aşılandı. Kardiyoloji servisinden aşı olan Doç. Dr. Öcal Karabay “Bu aşı bize biraz olsun emniyet sağlayacak” dedi. Başhekim Prof. Dr. Nurettin Yiyit, “Bizim aşılanmamız topluma örnek olacaktır” diye konuştu. Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde ise ilk aşıyı başhekim Doç. Dr. Mehmet Emin Kalkan oldu. Kalkan “Herkesin aşı olmasını bekliyoruz, rahatsız edici hiçbir durum yok” dedi. Ankara Şehir Hastanesi’nde sağlık çalışanları sırayla aşı olduktan sonra olası yan etki ihtimaline karşı 15-30 dakika arasında bekleme odalarında kaldı. Doktor Mehmet Akif Eksi “Hem ülkemiz hem de sağlık çalışanları için tarihi bir gün. Salgınla mücadelede son noktaya gelmiş bulunuyoruz. Herkese aşıyı öneriyorum” dedi.

Kurallara Devam

Antalya Eğitim ve Araştırma ile Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde ilk olarak Antalya İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür ve başhekim Prof. Dr. Yalçın Yüksel aşı oldu. Aşı olanlardan Doç. Dr. Derya Seyman, “Aşı olduk deyip kurallara uymamazlık yapmayacağız. Yine maske, mesafe ve hijyene dikkat edeceğiz” dedi. Nevşehir’de ilk aşıyı olan İl Sağlık Müdürü Dr. Rahim Ünlübay “Tünelin ucunda ışık göründü” diye konuştu.

Kim Ne Zaman Aşı Olacak?

TÜRKİYE genelindeki aşılama süreci şöyle ilerleyecek.
Birinci aşamada ilk olarak tüm hastane ve eczane çalışanları aşı olacak. Ardından yaşlı, engelli, koruma evleri gibi yerlerde kalan ve çalışanlar aşılanacak. Üçüncü sırada ise 65 yaş ve üstü yer alıyor. Bu yaş grubunda da 85 yaş üstüne öncelik verilecek.
İkinci aşamada ise hizmetlerin devamının sağlanması için Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, kritik görevlerdeki kişiler, zabıta, özel güvenlik, Adalet Bakanlığı, cezaevleri, öğretmenler ve öğretim üyeleri, gıda ile taşımacılık sektöründe çalışanlara aşı yapılacak. Ardından ise 50-64 yaşlarındaki kişiler aşılanacak.
Üçüncü aşamada ise kronik hastalığı olan 40-49, 30-39 ve 18-29 yaş arasındaki kişiler aşılanacak. Ardından da 40-49 yaş, 30-39 yaş, 18-29 yaş arası olanlara aşı yapılacak.
Son aşamada ise sırası geldiği halde zamanında yaptırmayanlar aşılanacak.

Aşı Randevu Bölümü Eklendi
MERKEZİ Hekim Randevu Sistemi’ne (MHRS) “aşı randevu” bölümü eklendi. Vatandaşlar aşılama takvimi doğrultusunda Kovid-19 aşısı için MHRS üzerinden “https://www.mhrs.gov. tr/” veya “Alo 182″den randevu alabilecek. Vatandaşlar, öncelik gruplarına göre kendilerine ulaşan bildirimden sonra MHRS üzerinden randevu alarak aşılarını yaptırabilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu