Şehir Hastaneleri

O ambulanslarda kaç kişi öldü iddiası ve Sağlık Bakanlığından cevap

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

CHP Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Gamze Taşcıer, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya olay yaratacak bir soru önergesi verdi. Koca’nın “Şehir hastanelerinde muayene veya poliklinik hizmetlerinde, ne ameliyat doluluk oranında, ne yatak doluluk oranında, ne hasta sayısında, herhangi bir garanti yoktur.” sözlerini hatırlatan Taşcıer, Ankara’da 112 Acil ambulanslarının, hastaları nerede olursa olsunlar ve yaralanması/hastalığı ne olursa olsun aciliyetine bakmadan Bilkent Şehir Hastanesi’ne sevk etmesini bir önerge ile gündeme getirdi.

“Hani şehir hastanelerinde hasta garantisi yoktu?” diyen Taşcıer, ambulans personelinin bu yönde zorlanmasının hayati ve çok büyük bir skandal olduğunu ifade etti.

“ANKARA’NIN HER YERİNDEN BİLKENT’E HASTA TAŞINIYOR”

Sağlık Bakanlarının “Şehir hastanelerinde hasta garantisi yok” diye defalarca açıklama yaptığını hatırlatan Taşcıer, “Hasta garantisi yoksa ambulans personeline neden sevkleri Bilkent Şehir Hastanesi’ne yapacaksınız diye baskı yapılıyor? Personele gün sonlarında kaç hastayı Şehir Hastanesi’ne götürdünüz diye form doldurtuluyor. Bu baskının nedenini Sağlık Bakanı açıklamak zorundadır. Ankara’da hasta nerede olursa olsun, dibinde hastane olsa dahi aciliyete bakılmadan hastalar Bilkent’e götürülüyor. Mazeret olarak da hastanelerin acillerinin doluluğu olarak gösteriliyor. Ancak acillerde müsaitlik varken dahi bu işlem devam ediyor. Yani amaç başka! Bu skandalın sağlıkla açıklanabilecek bir yanı yok. Şehir Hastanesi boş kalmasın diye Ankara’nın her yerinden Bilkent’e hasta taşınıyor.” ifadelerini kullandı.

“ANKARA GENELİNDE KAÇ VATANDAŞIMIZ SEVK SIRASINDA AMBULANSTA HAYATINI KAYBETMİŞTİR”

Taşcıer şu soruları yöneltti;

1. Şehir hastaneleri için “hasta garantili değil” demenize rağmen, Ankara’da 112 Acil Ambulanslarının, hasta nereden alınırsa alınsın, hastayı en yakın hastane yerine Bilkent Şehir Hastanesi’ne götürmesi, sözlerinizle çelişmemekte midir?

2. 112 Acil Ambulans personeline gün sonlarında, “bugün kaç ambulans çıktı ve kaçı Bilkent Şehir Hastanesi’ne sevk gerçekleştirdi” benzeri sorular içeren form doldurtulması ile ilgili Bakanlığınızın veya İl Sağlık Müdürlüğü’nün bir talimatı var mıdır?

3. Ambulans personeline hastaları daha yakın hastaneler olmasına rağmen “acildeki doluluk” bahanesiyle Bilkent Şehir Hastanesi’ne götürmesi ile ilgili yapılan baskının sağlıkla ilgili bir gerekçesi var mıdır?

4. Hastanenin açıldığı Mart 2019’dan bu yana, Bilkent Şehir Hastanesi’ne kaç ambulans sevk edilmiştir? Sevk edilen hastalardan kaçı hayati tehlikesi olan hastalardır?

5. Ankara’da 112 Acil Ambulanslarının, hastaları yaralanmalarına ve aciliyet durumlarına bakılmaksızın Bilkent Şehir Hastanesine götürmesi sırasında hayatını kaybeden vatandaşımız var mıdır? Hastanenin açıldığı Mart 2019’dan bu yana, Ankara genelinde kaç vatandaşımız sevk sırasında ambulansta hayatını kaybetmiştir?


Sağlık Bakanlığı tarafından, Ankara’da ambulansların Bilkent Şehir Hastanesi’ne sevk edilmesi için talimat verildiği iddialarının, tamamen hayal ürünü olduğu belirtildi.
Bakanlık tarafından, CHP Milletvekili Gamze Taşçıer’in Bakan Fahrettin Koca’ya yöneltilmek üzere TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde ve bazı basın yayın organlarında yer alan iddialara ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, Taşçıer’in önergesinde yer alan iddiaların bazı basın organlarında “Ankara’da ambulanslara Şehir Hastanesi baskısı” başlığıyla yer bulduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Gamze Taşçıer’in öne sürdüğü ‘Ankara’da 112 Acil ambulanslarına, hastaların yeri ve durumunun aciliyeti sorulmaksızın Bilkent Şehir Hastanesi’ne sevk edilmesi için talimat verildiği’ iddiaları tamamen gerçek dışı ve hayal ürünüdür. Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Ankara ilimizde de ambulanslar aldıkları hastayı, hastanın durumuna göre müdahale imkanı bulunan en yakın ve en uygun sağlık kuruluşuna götürmekle yükümlüdür.”
Bakan Koca tarafından daha önce konuya açıklık getirilmiş olmasına rağmen önergede “şehir hastanelerinde hasta garantisi” olduğunun öne sürüldüğüne işaret edilen açıklamada, “Bu vesileyle bir kez daha tekrar etmek gerekir ki şehir hastanelerinde bahsedildiği şekliyle ne muayene ve diğer poliklinik hizmetlerinde ne de ameliyat sayısı veya yatak doluluk oranında herhangi bir garanti söz konusudur.” ifadelerine yer verildi.

Taşçıer’in önergesinde yer alan, “Hastanenin açıldığı Mart 2019’dan bu yana, Ankara genelinde kaç vatandaşımız sevk sırasında ambulansta hayatını kaybetmiştir?” sorusuna cevaben, “Bu süre zarfında Ankara’da toplam 148 bin 234 hasta, ambulanslarla hastanelere nakledilmiş, bu hastalardan Ankara Şehir Hastanesi’ne getirilenlerin sayısı 11 bin 511 olmuştur. Nakil esnasında ambulanslarımızda hayatını kaybeden vatandaşımız olmamıştır.” ifadeleri kullanıldı.
Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Görevi hayat kurtarmak olan ve fedakarca hizmet veren 112 Acil Sağlık Hizmetleri ekiplerini, Ankara Şehir Hastanesi çalışanlarını ve Bakanlık yetkililerini bu tip akıl dışı iddialarla hedef almak, en hafif tabiriyle sorumsuzluktur. İnsan hayatı üzerinden kurumlara yönelik yapılan bu tip karalama gayretlerini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu