Manşet HaberSağlıklı Yaşam

Protein tozu nedir? Protein tozu zararlı mı?

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Protein tozları sadece vücut geliştirme sporu ile ilgilenenler tarafından değil hemen hemen tüm sporcular tarafından ve hatta sporla ilgilenmeyen kişiler tarafından bile kullanılmaktadır.

Çoğu kişi protein tozlarını kas yapmak, spor performansını arttırmak, zayıflamak ya da günlük protein ihtiyacını tamamlamak için bu besin desteklerini kullanmaktadır.

Protein tozu nedir?

Protein tozu popüler bir besin takviyesidir. Protein, kas yapımında, dokuyu onarmada, enzim ve hormon yapımında yardımcı olan temel bir makro besindir. Protein tozu kullanmak ayrıca kilo kaybına yardımcı olabilir ve insanların kaslarını tonlamalarına yardımcı olabilir.

Protein tozu vücudunuzun temel taşlarından proteinlerin saflaştırılmış şekilde hazırlanmış halidir. Normalde gereken proteini yediğiniz etten, nohut, fasulye gibi baklagillerden, süt, yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerinden karşılıyorsunuz. Protein tozu bunlardaki aminoasitleri veya direk proteinleri içeriyor, yani aslında yediğiniz protein içeren besinlerden farklı değiller. Ama daha yoğun ve özel aminoasitleri içerebiliyorlar.

Markasına dikkat!

Protein tozu ağır spor yapan, genellikle profesyonel düzeyde kişilerin kullanması gereken besin takviyesidir. Çünkü bu kişilerde günlük alınması gereken protein miktarı normal insanların 1,5-2 katı düzeyindedir. Bazen gıdalarla bunu almak zor olabilir ve bu durumda eksik miktar protein tozuyla karşılanır. Ama alınan protein tozunun markası ve cinsi çok önemlidir. Çünkü bu besin desteklerinin hepsi tezgah üzeri ilaç olarak nitelenen ürünlerdir. Bu nedenle ne kadar saf oldukları çok tartışılıyor. Bazen bu ürünlerin içinde bilerek veya bilmeyerek doping kabul edilen, ‘performansı arttırıcı vücuda zarar veren’ ilaçlar bulunuyor.

Her sporcu protein tozu kullanmalı mı?

Her birey ve sporcu doğru ve dengeli beslenmeli ve bu konuda doktorlardan, diyetisyenlerden destek almalı. Ama her sporcunun protein tozu kullanması gerekmiyor. Diyetisyenler, sporla artan ihtiyacı göz önüne alarak yeterli düzeyde beslenme ile sporcuların ihtiyaçlarını karşılayabildiği görüşünde.

Protein tozunun yararları nelerdir? 

1. Kas Kaybını Önlemeye Yardımcı Oluyor

2. Egzersiz Sonrası Kas Onarımını Destekliyor

3. Kemikleri Güçlendiriyor

4. Vejetaryenler İçin Protein Desteği Sağlayabiliyor

5. Öğünlerinizi Planlamanıza Yardım Ediyor

Protein tozunun zararları nelerdir? 
1. Vücudu erken yaşlandırıyor

2. Toz kaynaklarının belirsiz olması

3. Beyinde toksik etki bırakması ve bağımlılık yaratması

4. Hayvan iskeletleri ve kullanım süresi dolmuş et ürünlerinden elde edilen protein tozunun sağlıklı olmaması

5. Protein tozunun içerisinde ağır metal kalıntıları bulunabiliyor

Protein tozunu  doktorunuza başvurmadan kullanmayınız.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu