Genel

Rusya Türk İşçi Alımı Yapacak

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Rusya’dan işçi alımı hakkında açıklama geldi. Yapılan açıklamada 2019 yılında 144 bin 583 işçi alımı yapılacağı ve Türkiye’den önceki yıllara göre daha fazla işçi alımı yapılacağına yer verildi.

Son günlerin en çok merak edilen konusu yurt dışında iş imkanı.

OBM Almanya ‘dan gelen açıklamada vasıflı ve vasıfsız adaylar arasından 10 bin işçi alımı yapılacağına yer verildi.

Rusya Türk İşçi Alımı Yapacak                                                                                                                              Almanya ‘ya işçi alımının ardından bir gelişme de Rusya ‘ya işçi alımında yaşandı. Edinilen son dakika bilgilerine göre Rusya ‘ya gidecek işçileri etkileyen bir açıklama geldi. Buna göre Rusya işçi kotasını arttırma kararı aldı. Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye ile vizelerin kaldırılacağını söylemişti. Bu açıklamalara göre Rusya, Türkiye’den daha fazla işçi alacak.

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, yaptığı son dakika açıklamasında, vize uygulaması yapılan ülkelerden kabul edilecek işçi sayısının toplamda 144 bin 583 seviyesinde olacağını duyurdu.

TÜRK İŞÇİ ALIMI İÇİN KAPI AÇIK
Rusya’ da yayın yapan resmi kuruluş Rossiyskaya Gazeta ‘da yer alan habere göre Golikova, yabancı işçi alımında bölgelerin talebine göre sayının ve kadroların belirlendiğini söyleyerek, “Yabancı işçilerin ekonomiye dahil edilmesi, işverenlerin kalifiye işçi taleplerini karşılama ve başta enerji alanı olmak üzere büyük altyapı projelerinin hayata geçirilmesini sağlama imkanı sunacak. Örneğin, yabancı işçileri ‘Sibirya’nın Gücü’ boru hattının inşasında istihdam edilecek” ifadelerini kullandı.

2019 YILINDA 111 BİN YABANCI İŞÇİ ALINACAK
Söz konusu açıklamanın devamında 2019 yılında 111 bin yabancı işçi ihtiyacı meydana geldiğini ve bu sayıda yurt dışından işçi alımı yapılacağını söyleyen Golikova, 33 bin işçinin ise öngörülmeyen durumlar için rezervde tutulacağına yer verdi.

PERSONELLERİN EN ÇOK İSTİHDAM EDİLECEĞİ POZİSYONLAR
Rusya ‘da özellikle inşaat sektöründe çok sayıda Türk firması vardır. Özellikle konut, altyapı ve enerji alanlarında birçok projede aktif şekilde Türk firmalarının çalışma yürüttükleri belirtildi.

Bu Türk şirketleri, son yıllarda bir dizi hava limanı ihalesinin de kazanan tarafları olmayı başardı.Türk işçiler, Türk şirketlerin projelerinin yanı sıra Rus şirketlerin projelerinde de istihdam ediliyor.

ALIMLAR İŞKUR’DAN
Yurt dışına işçi alımları İŞKUR ‘dan yapılacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu