Manşet HaberSağlıklı Yaşam

Saç çıkaran ‘mavi su’daki büyük tehlike!

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Saç çıkaran mavi su saç dökülmesi yaşayanların yeni gözdesi oldu. Fakat piyasaya mavi suyun sahteleri çıktı. Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili  ’40 yaş üstü insanlar için kalp krizine kadar yol açabilecek ciddi risk teşkil etmektedir’ uyarısında bulundu.

Saç çıkaran mavi sudaki büyük tehlike

Özellikle erkeklerin en büyük derdi olan saç dökülmesi için en iyi çözüm saç ekimi olarak görülüyor. Türkiye, saç ekimi konusunda Avrupa ülkelerinin yanı sıra Brezilya, Kanada, Avustralya, Çin ve G. Kore’den bile hastaların uğrak yeri haline geldi.  Saç ekim ve estetik cerrahide Türkiye’ye  2018 yılında  yaklaşık 500 binin üzerinde turist geldi. Ancak  sektör büyük bir tehdit altında, tehdidin adı  ‘mavi su’.

El altınsa piyasaya sürülen bu ürünler yurt dışından getiriliyor ve içeriği gizli tutuluyor. Bu ürünlerin bazıları resmi kurumların onayıyla satılıyor, internet ve sosyal medyada da taklit ürünlerin satıldığı görülüyor. Daha önce bitkisel ilaç, sözde şifalı otlar ve krem gibi ürünlerle vatandaşı kandıran uyanıklar, şimdi ‘mavi su’ olarak bilinen solüsyonla insan sağlığını tehlikeye atıyorlar. Saç çıkardığı iddiasıyla giderek yoğun ilgi gören ürünün sahteleri, sosyal medya aracılığıyla el altından piyasaya sürülüyor.

Sağlık Bakanlığı uyardı!

Sosyal medyada, ‘mavi su’ adı altında onlarca hesap açıldığı görüldü.  Sağlık Bakanlığı, Mavi Su hakkında vatandaşlardan çok sayıda soru geldiğini belirtip uyarılarda bulundu. Bakanlık ; “Vatandaşlar, Sağlık Bakanlığı onaylı olup olmadığını merak ediyor. Türkiye’de bu ürünlerin Bakanlık onaylı olanları da var. ‘Kelliğe çare’ adı altında internet üzerinden satış yapan siteler hakkında işlem yapılıyor. Ama şu an bir şikayet ya da ceza kesimi yok” ifadelerini kullandı.

Uzmanlar ise  “Piyasada satılan ürünlerin içeriği ‘minoksidil forte’ yani tansiyon ilacıdır. Daha sonra tüylenme yaptığı fark edilmiş ve bu yönde geliştirilmiştir. Ancak el altından bilinçsiz bir şekilde dağıtılmaya başlanmış. 40 yaş üstü insanlar için kalp krizine kadar yol açabilecek ciddi risk teşkil etmektedir” açıklamasını yaptı.

Saç ekimindeki ağrı ve acı olmaksızın, kısa dönemde yararı görüldüğü iddiasıyla talep patlaması olan ‘mavi su’ serumu ile ilgili pek çok soru işareti var.

 

 

Sağlık Web Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu