Manşet HaberŞehir Hastaneleri

Sağlık Bakanı’ndan Şehir hastanelerinde hiçbir garanti söz konusu değildir!

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Anadolu Ajansı Editör Masası’na konuk olan Bakan Koca’nın açıklamaları şöyle:

—Şehir Hastanelerimizin büyüklüğünü biliyorsunuz ve bugüne kadar sadece bir üniversite ile birlik de kullanım protokolü yapılabiliyor idi.Bu büyüklüğün; örnek Bilkent dünyanın en büyük üçüncü hastanesinden bahsediyoruz.Bir üniversiteyle sürdürebilirlik çok mümkün olmayabilir, ihtiyaç halinde birden fazla üniversiteyle iş birliği veya birlikte kullanım protokolü imzalamayı bundan böyle yapabilir olacağız. Yani bundan böyle Hacettepe olabilir, Ankara tıp olabilir, Gazi tıp olabilir,Yıldırım Beyazid olabilir hepsiyle birlik de kullanım protokolü imzalayabiliriz.
— Birlikte kullanım protokolü bulunan 53 eğitim araştırma ve 21 üniversite hastanesindeki öğretim elemanlarıyla kişisel sözleşme yapılacak.
— Şehir hastanelerinde, ne Sağlık ne Hazine ve Maliye Bakanlığı kamu-özel işbirliği anlamında hiçbir şekilde borç yükü anlaşmasına asla imza atmamıştır. Biz sadece kiramızı vermekle sorumluyuz.
—Şehir hastanelerinde, ne muayene yani poliklinik hizmetleri ne ameliyat veya ameliyathane doluluk oranı ne acil ve yoğun bakım hizmetleri ne de yatak doluluk oranıyla ilgili asla hiçbir garanti söz konusu değildir.
— Şehir hastanelerini bölgenin sağlık üssü yapabiliriz. Üniversitelerle iş birliği protokolü, bunu yapmamızı kolaylaştıran bir unsur.
— Yozgat Şehir Hastanesi açılalı iki yıla yakın oldu. Üç yıl sonra buranın bu hizmetlerle ilgili alımı herkese açık yeniden ihale edilecek. Hiçbir şekilde şu an var olan firmanın garantisi olmadığı gibi ayrıcalığı da yok. Tamamen serbest, herkesin katılabildiği bir ihale dönemi söz konusu olacak.
—Şehir Hastanelerinde arsanın devri söz konusu değil, biz arsanın düz kullanım hakkını veriyoruz. 25 yıl sonra bütün herşeyen arınmış şekliyle olduğu gibi bize devredilecek olan, şuan mülkiyeti bizde olan bir durumdan bahsediyoruz.
—Şehir hastanelerinde biz her boyutuyla kazandık. Şöyle biz devlet olarak hiç para vermiyoruz, biz sadece arsayı veriyoruz bu arsayı da devretmiyoruz arsanın inşaatı yapmak için düz kullanım hakkını veriyoruz.
– Tütünle mücadelemizi asla gevşetmeden sürdürmek istiyoruz. Vatandaşımızın temiz hava alma hakkını güvence altına almak zorundayız.
— Türkiye!de ilk defa yer yer daha önce de konuşulan tek tip sigara kullanımına geçtik. Bundan böyle paketler birbirine benzeyecek.

— 1500 kişiyle yoğun denetimlerimiz var. Bu denetimlerimizde gevşeme olduğu bir dönemden geçtik ama son 2 aydan bu yana çapraz denetimlerimizi sıklaştırdık ve buna da devam etmek istiyoruz.

— Doğu ve Güneydoğu’daki uzman hekimlerin erken dönemde ayrılmalarının önlenmesi için uzmanlık zorunlu hizmetini bitirmeyen hekimlere, yan dal uzmanlık eğitimine başlamama hükmü getirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu