Genel

Sağlık Kurumları Yılın Yenilikçi Uygulaması Ödülü İl Sağlık Müdürlüğü’nün

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Sağlık Kurumları Yılın Yenilikçi Uygulaması Ödülü Hippoterapi projesine layık görüldü. Doktorclub Awards 2018 ‘Türkiye’nin Sağlık Ödülleri’ töreninde Yılın Yenilikçi Uygulaması Ödülünü Sağlık Profesyonellerin Yönetiminde Hippoterapi (atla terapi) projesi aldı.

Eskişehir Sağlık Müdürlüğü ile ESOGÜ Hippoterapi Araştırma ve Uygulama Merkezinin ortaklığında gerçekleştirilen Sağlık Profesyonellerin Yönetiminde Hippoterapi (atla terapi) projesi uygulaması 17 bin hekimin oyu ile Yılın Yenilikçi Uygulaması Ödülüne layık görüldü.

Sağlık Kurumları Yılın Yenilikçi Uygulaması Ödülü Hippoterapi projesine layık görüldü

Konuyla ilgili açıklamada bulunan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur Bilge, “Ülkemizde Hippoterapi Merkezlerinin ilki 2015 yılında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından Beştepe TİGEM Merkezinde yapılmış ikincisi ESOGÜ Hippoterapi Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak 2016 yılında Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı beyin destekleri ile kurulmuştur. Hippoterapi merkezlerinde hasta tedavisi süreçlerinin başlayabilmesi için en büyük ihtiyaçlardan birisi uzman sağlık personelidir. Eskişehir Sağlık Müdürlüğü ile ESOGÜ Hippoterapi Araştırma ve Uygulama Merkezi ortaklığında, Eskişehir Millet Vekillerimiz Prof. Dr. Nabi Avcı, Prof. Dr. Emine Nur Günay’ın da destekleri ile sağlık profesyonellerin yönetiminde Hippoterapi (atla terapi) uygulaması projesi ile bu eksikliği gidererek ülkemizde ilk defa hasta ve hastalık odaklı tedavilere başlanmıştır. Sağlık kurumlarında bir ilk olarak başlatılan Hippoterapi “atla terapi” projesinin hasta tedavisinde inovatif bir yaklaşım oldu. Proje ile fiziksel, zihinsel, duyusal rahatsızlıkları olan hastalara umut oldu” ifadelerini kullandı.

Doktorclub Awards 2018 ‘Türkiye’nin Sağlık Ödülleri’ töreni, İstanbul Üniversitesi Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Bu yıl törende, Eskişehir Sağlık Müdürlüğü Sağlık Kurumları Yılın Yenilikçi Uygulaması ödülüne laik görüldü.

At ile Terapi/Hippoterapi Nedir?

Hippoterapi veya at eşliğinde terapi fiziksel, zihinsel veya duysal bozukluğu olan hasta gruplarında fonksiyonel açıdan iyileşme ve gelişme sağlamak amacıyla atın hareketlerinden yararlanan bir tedavi stratejisidir. Atın hareketleri değişken, ritmik, tekrarlayıcı ve çok yönlü dür. At binerken destek yüzeyinin dinamik yani hareketli olması denge, postural kuvvet ve dayanıklılığın geliştirilmesi için idealdir. Atın hareketleri aynı zamanda mükemmel şekilde module edilmiş vestibuler, proprioseptif, taktil ve vizuel girdiler sağlar. Atın hareketleri postural kontrol, duyu sistemleri ve motor planlamada kolaylık sağlayarak koordinasyon, zamanlama, motor yanıtların düzenlenmesi, solunum kontrolü duyu bütünlüğü ve dikkat isteyen becerilerin geliştirilmesine olanak sağlar. Atın hareketleri aynı zamanda, bu hasta gruplarında günlük yaşam becerilerini destekleyen nörofizyolojik sistemlerin uyarılmasında da kullanılabilir.

At binerken vücutta meydana gelen ritmik hareketler aynı insan yürüyüşü gibidir. Genellikle esneklik, dengeve kas kuvvet kaybı gibi problemleri olan hastalarda yarar sağladığı gibi rekreasyonel bir aktivite olması nedeniyle sosyal açıdan da tercih edilmektedir.

 

 

Sağlık Web Haber 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu