BakanlıkManşet Haber

Tıbbi cihaz ve tıbbi malzemeler artık ASELSAN’dan

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı  ile Aselsan Sağlık Biyoteknolojisi alanında işbirliği yapacak.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, Aselsan Genel Müdürü Dr. Faik Eken ve TÜSEB Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur’un imza koyduğu protokolle ilk adım atıldı.

Savunma sanayinin her zaman tıp teknolojisinin gelişmesine ışık tuttuğunu ve hali hazırda kullanılan birçok cihazın savunma sanayi tarafından geliştirildiğini vurgulayan Prof. Dr. Eyüp Gümüş şunları söyledi: “Protokol çerçevesinde Aselsan’ın özellikle tıbbi cihazlar ve laboratuvar kitleri başta olmak üzere sahip olduğu tecrübeler ile TÜSEB’in ar-ge çalışmaları birleştirilecek.  Tıbbi cihaz ve sağlık alanında kullanılan malzemelerin yerlileştirilmesi ve Türkiye’de üretilmesi konusunda iş birliği yapılacak. Hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Sağlık alanına odaklandıklarını söyleyen Aselsan Genel Müdürü Dr. Faik Eken ise  “Savunma sanayinde oluşturduğumuz teknolojik birikimi, ülkemizin ihtiyaç duyduğu alanlarda kullanmak üzere yoğun bir çalışma içindeyiz. Sağlık Bakanlığımız bize yol gösterdi bunun bir örneğini bu protokolle ortaya koymuş bulunuyoruz. Sağlık alanında ihtiyaçlara yönelik çözümler üretmek için çalışacağız”  dedi.

Aselsan’ın tecrübelerinden faydalanacak olmaktan duydukları memnuniyeti dile getiren TÜSEB Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur ise şöyle konuştu: “Aselsan’ın tecrübeleri ve alt yapısından faydalanmak için toplantılar yaptık ve bu noktaya geldik. Sağlık Biyoteknolojisi alanında ülkenin acil ihtiyaç duyduğu alanlarda işbirliği yapacağız. Ülkemiz için hayırlı olsun.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu