Genel

TÜRK JİNEKOLOJİ ve OBSTETRİK DERNEĞİ KAMUOYUNA DUYURU

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Yüce Türk Halkına,
Son zamanlarda bazı fırsatçı kişilerin ve de avukatlarının, “TÜRK HEKİMLERİ”ni karalayarak ekonomik kazanımlar elde etme girişimlerine bir yenisinin eklenmesini üzülerek görmüş bulunmaktayız. 01 Aralık 2018 tarihinde TGRT ve STAR TV’de yayınlanan, “ameliyatta bant unutulması”na ilişkin gerçek dışı haber; “Kadın Doğum Hekim Camiası” başta olmak üzere tüm “Türk Hekimleri Camiası”nda büyük tepkilere neden olmuştur.

Amniotik bant, gebelik kesesi oluşumunda kese içerisinde 1/5000-10000 oranında gözlenen gelişme bozukluğu olup sadece tıbbî tanımlama olarak “bant” olarak nitelendirilen bu tanı, bazen bebeğin anne karnında büyümesi esnasında üzücü sonuçlara neden olabilmektedir. Bu problemin gelişiminin, hastanın daha önceki doğumuyla veya meslektaşımızın yaptığı sezaryan ameliyatıyla hiçbir ilişkisi yoktur. Bir önceki ameliyatta unutulan ya da eksik ve veya yanlış yapılan bir durum söz konusu değildir. Ankara’da bahse konu hastanın 2. gebeliğini takip eden diğer meslektaşımız, hastamızda böyle bir olaydan şüphelenince, özen göstererek daha detaylı muayenesi için bir üst merkeze sevk etmiştir

Vakanın oluşumunda hekimin hiç müdahil olmadığı, detaylı olarak inceleyip tanı koymaya çalıştığı süreçte; hastasının ve de hastasının avukatının sırf ekonomik kazanımlar için fırsatçı bir zihniyetle yaptıkları girişimlere, Türk basın organlarının da hiçbir araştırma yapmadan alet olmalarını görmek biz “TÜRK HEKİMLERİ”ni derinden yaralamıştır.
Birlik ve beraberliğimize en çok ihtiyacımız olan bugünlerde, bu tür asılsız haberlerle halkımız arasında infial yaratacak kışkırtmalara giderek; bir meslek grubunu adeta yargısız infaz ederek güvensizliklere neden olmak kabul edilemez ve bu tür girişimler ülkemiz için son derece tehlikeli sonuçlar doğurur.

TÜRK JİNEKOLOJİ ve OBSTETRİK DERNEĞİ olarak, meslektaşlarımız hakkında bu tür mesnetsiz girişimlerde bulunan kişiler ve de hiçbir araştırma yapmadan, adeta yargısız infaz yaparcasına bunları yayınlayan basın kuruluşları hakkında suç duyurularında bulunarak mesleğimizin onuru için kanunî haklarımızı sonuna kadar kullanacağımızı bildiririz. Bizler üzerinden haksız kazanç elde etmeyi kendilerine ana hedef seçen bu tür art niyetli avukatların, meslek örgütlerince de tespit edilerek gerekli cezaların verileceğini umut ediyoruz. Diğer taraftan, bu elim olayda biz kadın doğum hekimleri kadar avukat camiası ve Türk basını da yara almıştır. TJOD olarak, hekimlerimize yönelen bu sistematik saldırıların üstesinden gelmeye, hukukun hekimler için de eşit uygulanması gerektiği ilkesiyle etkin hukukî mücadeleye kararlıyız. Mağdur edilen meslektaşımızın hukukî yollara başvurusunda yanında yer alacağız ve konunun sonuna kadar takipçisi olacağız.

Biz “TÜRK HEKİMLERİ” olarak “YÜCE HALKIMIZ”ın sağlığını korumak için hep yanındaydık. Bundan sonra da sonsuza dek, mesleğimize başlarken ettiğimiz yeminimize sadık kalarak yanında kalacağımıza SÖZ VERİRİZ.

Saygı ile kamuoyuna duyurulur,

Prof. Dr. Ateş KARATEKE,
TÜRK JİNEKOLOJİ ve OBSTETRİK DERNEĞİ YÖNETİM KURULU

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu