Genel

Türkiye’de en sık görülen kanser türleri

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Geçen yıl Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde yapılan meme, serviks ve kolorektal kanser taramalarından 7 milyon kişi faydalandı. Akciğer ve prostat kanserleri erkeklerde en sık görülen kanser türleri olurken, kadınlarda ise meme kanseri en sık görülen 4 kanserden biri olmaya devam etti. Lösemi ise çocukluk çağında en çok görülen kanser türü olarak ilk sıra yer alıyor.

4 Şubat Dünya Kanser Günü

“4 Şubat Dünya Kanser Günü” sebebiyle Sağlık Bakanlığı verilerinden derlediği bilgilere göre, kanser beraberinde getirdiği sağlık sorunlarının yanı sıra maddi ve manevi yönden uzun süreli mücadele gerektiren bir hastalık olmaya devam ediyor.Türkiye’deki son kanser verilerine göre, erkeklerde en sık akciğer ve prostat kanseri, kadınlarda meme kanseri görülüyor. Hem erkeklerde hem kadınlarda kolorektal kanseri, en sık görülen üçüncü kanser türü oldu.

Çocukluk çağı kanserlerinde lösemi ilk sırda geliyor.

Uluslararası Kanser Savaş Örgütü (UICC)’nün açıklanan bildirgesinde, kanserle savaş konusunda dünya genelinde yapılması gerekenler kanserin yüzde 30-50 arasındaki bir kısmının risk faktörlerinden kaçınma, erken tanı ve tedavi yöntemleriyle önlenebileceği belirtildi.

Sigara 15 farklı kanser türüne neden oluyor

Tütün kullanımı, önlenebilir en büyük kanser sebebi olarak gösteriliyor, sigarayı bırakmanın kanser riskini azaltmak için yapılabilecek en iyi yöntemlerden biri olduğu vurgulandı. Bildirgede, tütün kullanımının ağız kanserleri, akciğer, karaciğer, mide, bağırsak ve yumurtalık kanserlerinin yanı sıra bazı lösemiler de (kan kanserleri) dahil olmak üzere yaklaşık 15 farklı kanser türüne neden olduğu açıklandı. Dünya Sağlık Örgütüne göre, kanserlerin en az üçte biri uygun bir diyetle, fiziksel aktivitelerle, sağlıklı kiloyu korumakla önlenebiliyor.

Sağlıklı beslenmek, yeterli miktarda meyve ve sebze ile lifli gıda tüketimi, sağlıklı bir kilonun sürdürülmesi ve fiziksel aktivitenin günlük yaşamın bir parçası haline getirilmesi, bağırsak, meme, rahim, yumurtalık, pankreas, yemek borusu, böbrek, karaciğer, ileri prostat ve safra kesesi kanserleri gibi 10 kanser türüne ilişkin riskin azalmasına yardımcı oluyor.

Kanser tedavisinde erken teşhis hayat kurtarıyor

Kanser tedavisinde erken teşhis hayat kurtarıyor. Özellikle meme, serviks, kolorektal, cilt, ağız ve bazı çocukluk kanserlerinin erken teşhis edilmesi büyük oranda iyileşmeyi kolaylaştırıyor. Dünya Sağlık Örgütünce tüm dünyada taranması önerilen meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserleri için Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde toplumun kaynaklarına ve hastalık yüküne uygun tarama programları yürütülüyor.

Kanser taramaları, Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM), Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM) ve Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) ücretsiz yapılıyor. Meme kanseri taramaları, 40-69 yaş arasındaki kadınlara yılda bir klinik meme muayenesi, 2 yılda bir mamografi çekimi, kalın bağırsak kanserleri taramalarında ise 50-70 yaş arasındaki kadın ve erkeklere 2 yılda bir gaitada gizli kan testi (GGT) ve 10 yılda bir kolonoskopi hizmeti veriliyor.

Rahim ağzı kanserleri taramalarında ise 30-65 yaş arası tüm kadınlara 5 yılda bir HPV-DNA ve smear testi yapılıyor.
Tarama sonrası pozitif çıkan vakaların tanı ve tedavisi için hastalar, Sağlık Bakanlığı Kanser Dairesi Başkanlığınca, Avrupa Birliği kriterleri çerçevesinde hizmet veren merkezlere yönlendiriliyor.

Türkiye’nin hemen her ilinde en az bir tane olmak üzere 177 KETEM (120’si Sağlık Hayat Merkezinde) 25 Mobil KETEM toplamda 202 KETEM, 7 bin 987 Aile Sağlı Merkezi ve 182 Sağlıklı Hayat Merkezi faaliyet gösteriyor. Bakanlık verilerine göre geçen yıl Türkiye genelinde hizmet veren kanser tarama merkezlerine başvuran 7 milyon kişi, meme, serviks ve kolorektal taramalarından yararlandı.

Sağlık Web Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu