Manşet HaberÖzel Haber

Türkiye’nin en itibarlı meslekleri hangileri?

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Öğretim Üyesi Yr. Doç. Dr. Lütfi Sunar’ın yürüttüğü Türkiye’de Çalışma Yaşamı ve Mesleklerin İtibarı başlıklı araştırmaya göre Türkiye’deki en itibarlı meslekler belirlendi.

Türkiye’deki en itibarlı meslekler Türkiye’de Çalışma Yaşamı ve Mesleklerin İtibarı başlıklı araştırmaya göre belirlendi. TÜBİTAK 1001 Programı kapsamında desteklenen “Türkiye Sosyo-Ekonomik Statü Endeksi Geliştirme Projesi” kapsamında ülke genelinde nicel metodoloji anketleri ile gerçekleştirilen araştırma sonuçlandı.
Araştırmaya katılan deneklerin iyi bir işte en fazla aradıkları ilk üç özellik iyi bir ücret, iş garantisi ve iş güvenliği en az önem verilen özellik ise işin ilginçliği olarak belirlendi. Araştırma kapsamında, bedensel çalışma gerektiren işlere yönelik de olumsuz bir tutum olduğu da ortaya çıktı.
Çalışmanın insan için anlamı sorusuna ise en çok “İnsanın yeteneklerini tam olarak geliştirebilmesi için, bir işte çalışması gerekir” cevabı verildi. İşte en itibarlı 20 meslek…

20. Astsubay
19. İnşaat Mühendisi
18. Belediye Başkanı
17. Üniversitede Araştırma Görevlisi / Asistan
15. Elektrik Mühendisi
14. Genel Müdür (Kamu)
13. Makine Mühendisi
12. Psikolog
11. Eczacı
10. Mimar
9. Büyükelçi
8. Yüzbaşı
7. Vali
5. Diş Hekimi
4. Öğretmen
3. Hakim
2. Üniversite Profesörü
1. Doktor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu