Atamalar-Yeni Personel AlımıBakanlıkManşet Haber

Tv Programına Katılan Sağlık Bakanı Açıkladı “Bu yıl içerisinde 29 bin 689 sağlık personeli alımı olacak”

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca CNN TÜRK’te Hakan Çelik’in konuğu oldu. Bu yıl içerisinde 29 bin 689 sağlık personeli alımı olacağını belirten Bakan Koca, “Bunun ilk etabı olarak 12 bin personelin alımı için önümüzdeki ay ilana çıkılacak. 12 bin personelin alımı da KPSS ile olacak. Mülakat yok” açıklamasında bulundu.

2019’da bütçeden sağlığa ayrılan pay 157 milyar lira. Sağlıkta dönüşümü anca çalışanlarımızla yapabileceğimize inanıyoruz.

29 bin 689 sağlık personeli alımı olacak bu yıl içinde. Bunun ilk etabı olarak 12 bin personelin alımı da önümüzdeki ay için ilana çıkılacak. Bütün hazırlıklarımızı yaptık. ÖSYM’ye gönderdik ÖSYM’nin takvimi ancak ‘bir ay sonra çıkabiliriz’ dedikleri için 1 ay sonra gerçekleşecek.12 bin personelin alımı da KPSS ile olacak. Mülakat yok. KPSS ile 12 bin kişiyi ÖSYM üzerinden alacağız.

Eylül Ekim gibi ikinci etabı da 17 bin 689 personeli de ÖSYM’nin takvimine göre aynı yöntemle planlamış olacağız. Mülakatsız alım daha hakkaniyetli.

Obeziteyle mücadele
Obeziteyi önemsiyoruz. Sağlıklı beslenmeyle ilgili bir Beslenme Konseyi kurduk. İlk defa kurulan bir yapı oldu. Türkiye’nin beslenme haritasını çıkarmış olduk. Gelecek ay beslenme haritamızı da basına açıklamış olacağız.

Bağımlılıkla mücadele

Bağımlılıkla ilgili mücadelede kararlı bir tutum içindeyiz. Bağımlılıkla mücadele kurulu yeniden kuruldu. 11 bakanımızın yer aldığı bir mücadele kurulu. Önemli kararlar alındı. Tedavi sonrası rehabilitasyon projesini çok önemsiyoruz. 2023’e kadar rehabilitasyon merkezi sayısını 40’a çıkarmayı hedefliyoruz.

Sağlık turizmi

Türkiye’yi sağlık üssü yapmak istiyoruz. Sağlık turizmini çok önemsiyoruz. Hem özel sektörün hem üniversitenin hem kamunun potansiyelini uluslararası pazara pazarlayan güçlü bir merkez olsun istiyoruz. Sağlık ateşelerini de önemli gördüğümüz birçok ülkede olması yönünde karar aldık. Şu an 1,5 milyar dolar gelirimizi var. 2023 için 10 milyar dolar hedef koyduk.

Kaynak: CNNTURK

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu