Manşet HaberSağlıklı Yaşam

Whatsapp araştırıldı; sağlıklı mı? Zararlı mı?

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Akademisyenler WhatsApp ve benzeri sosyal medya uygulamalarını araştırdı işte bu  araştırma sonucunda ortaya çıkanlar.

Akademisyenlerin yaptığı bilimsel araştırmalara göre, WhatsApp ve benzeri sosyal medya uygulamalarının insan sağlığı için yararlı olduğu ve öz güveni artırdığı saptandı.

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp bu defa bilimsel bir çalıma ile gündemde. Edge Hill Üniversitesi’ndeki akademisyenler, WhatsApp’ın sağlık için iyi olabileceğini düşünüyor. Araştırma, WhatsApp kullanan kişilerin arkadaşlarına ve ailelerine daha yakın hissetmeleri sonucu öz güvenlerinin arttığı ve yalnızlık hissinin azaldığı tespit edildi.

Psikoloji alanında öğretim görevlisi olan Dr. Linda Kaye; “Sosyal medyada vakit geçirmenin refahımız için kötü olup olmadığı konusunda çok fazla tartışma var, ancak düşündüğümüz kadar kötü olmadığını tespit ettik.” şeklinde konuştu.

Kaye, “İnsanlar, WhatsApp’a ne kadar zaman harcıyorsa, bu onların arkadaşlarına ve ailesine yakın hissetmeleriyle o kadar fazla alakalı bir sonuç sunuyor. Bunun yanı sıra, kişiler WhatsApp gruplarına daha fazla bağlı kaldıkça bu daha çok öz güvenlerini artırıyor.” açıklamasında bulundu.

Araştırmada yaş ortalaması 24 olan 158 kadın ve 42 erkekten oluşan 200 kullanıcının günlük ortalama WhatsApp kullanımının yaklaşık 55 dakika olduğu tespit edildi.

Araştırmacılar bu sonuçların, bu konudaki tartışmalara katkıda bulunacağını ve iletişim teknolojisinin kullanımı için sosyal destek motivasyonlarının yanı sıra, sosyal faktörlerin rolüne dair özel kanıtlar sunacağını belirtti.

Dr. Kaye, “Spesifik olarak, bulgular, teknoloji kullanımının psikososyal refah ile nasıl ilişkili olduğunu anlamanın bir yolu olarak sosyal ağların bu alan içinde ne kadar yüksek olduğunu göstermektedir.” dedi.

Araştırma, WhatsApp gibi sosyal teknolojilerin mevcut ilişkileri ve iletişim fırsatlarını teşvik edebileceği ve böylece kullanıcıların refahlarını artıracağı görüşünü ortaya koyuyor.

 

 

Sağlık Web Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu