Manşet Haber

Yerli Simülasyon ve Modelleme Robotları Geliyor

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre imzalanan protokol kapsamında Türkiye’de ortaklaşa kurulacak şirket, Pendik’te 55 dönümlük araziye yapılacak Teknoloji Geliştirme Bölgesi Sağlık Teknokenti’nde faaliyete geçecek. Şirket bünyesinde yenilikçi simülasyon ve modelleme robotları konusunda laboratuvar kurularak, seri üretim yapılacak. İmza törenine Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov’da katıldı.

Törende Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Cevdet Erdöl, şunları kaydetti:

“Eidos-Meditsina ile imzaladığımız bu protokol, üniversitemizin ve ülkemizin yerli tıbbi cihaz üretimi hedefleri bakımından bir milattır. Bu protokol kapsamında Eidos-Meditsina ile kuracağımız ortak firma yerli simülasyon ve modelleme robotları üretecek. Şu anda bu cihazların büyük bir kısmını ithal ediyoruz. İnanıyorum ki 2023 yılında tıbbi simülatör robotları ihraç eden bir üniversite olacağız. Teknokentimizde yerli ve milli sağlık yazılımları, aşı çalışmaları, ilaç üretimi, sağlık danışmanlık hizmetleri ve biyo-medikal mühendislik hizmetleri kapsamında ürün ve materyal geliştirmeye yönelik ‘Ben de varım’ diyen babayiğitlere kapımız sonuna kadar açık.”
Tataristan’da 2011 yılından bu yana tıbbi simülatör üreten Eidos-Meditsina firmasının Genel Müdürü Lenar Valeev ise ürettikleri simülatörlerin ameliyat eğitimlerine imkan sağlayacağını, bu sayede tıbbi hataların da önüne geçileceğini vurguladı.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu