Şehir Hastaneleri

Ankara Etlik şehir hastanesi adliye mi oluyor?

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Ankara Etlik’te şehir hastanesi yapımının bir türlü tamamlanmaması tartışmaları da beraberinde getirdi. Söz konusu hastane projesinden vazgeçileceği ve binanın adliye yapılmak üzere Adalet Bakanlığı’na verileceği iddia edildi.

Yeniçağ Gazetesinin bildirdiğine göre; Ankara Etlik’de, 1.071.885 metrekare arazi üzerine, 3 bin 566 yatak kapasitesine sahip olacağı planlanan ve kamuoyunda Etlik Kent hastanesi olarak bilinen Türkerler – Astaldi konsorsiyumu tarafından, Kamu Özel Sektör İş Birliği ile yapılması planlanan hastane yarım kaldı.
2019’da hizmete açılması öngörülen projenin, inşaat aşamasının 42 ay sürmesi ve kampüsün 25 yıl işletilmesinin ardından Sağlık Bakanlığı’na devredilmesi planlanmaktaydı.
Hasta garantili bir model olduğu için hazine garantisi de olan bu modelde şirketler borçlanmalarını hazine garantisine göre olarak yapıyordu.Konu ile alakalı görüşlerine başvurduğumuz bazı uzmanlar Etlik Şehir Hastanesi ile alakalı, ‘bu projenin maliyetinin yüzde 40’ının bina yapımını, geri kalan yüzde 60’ının da hastane ekipmanları ve iç mekan düzenlemelerini kapsadığını’ belirtti.
Öte yandan işi alan firmanın sadece bina yapımı maliyetini karşılayacak kredileri bulabildiği, hastane, ekipman ve sağlık personeli giderlerini karşılamak için iç ve dış piyasadan kredi alamamış olabileceği bildiriliyor.Özellikle bir hastanede bulunması gereken cihaz ve diğer araç gereçler dolar ile ithal edildiği için maliyetlerin de üç kat daha artmasının söz konusu tabloda etkili olduğu belirtildi.
Edinilen bilgilere göre; Ankara Etlik Şehir Hastanesi’nin bina olarak Adalet Bakanlığına satılması ve hastane projesinden vazgeçilmesi, taraflarında bu konu hakkında girişimlerde bulunması en çok konuşulan konular arasında.
2019’da açılması planlanan Etlik Şehir Hastanesinin hala açılamaması ise iddiaları destekler nitelikte.
Kaynak Yeniçağ: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/tamamlanamayan-sehir-hastanesi-adliye-mi-oluyor-242177h.htm

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu