İlaç / EczaneManşet HaberSağlık Personeli Haber

Aşı olan ilk doktor: Çok umutluyum

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Dünyada yeni tip koranavirüs salgınından en fazla etkilenen ülke olan ve Kovid-19’a 300 bini aşkın kurban veren ABD, tarihinin en büyük aşılama kampanyasını başlattı. Pfizer-BioNTech aşısı sağlık çalışanlarına yapıldı. Aşılama çalışmalarının başladığı 14 Aralık ülkede ‘tarihi gün’ olarak ilan edildi. ABD’de aşı yapılan ilk doktor olan Dr. Yves Duroseau ise duygularını ‘Bugün kendimi çok umutlu hissediyorum’ diyerek açıkladı.

Çin’den dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs salgını küresel ölçekte ölümcül etkisini sürdürüyor. Kovid-19’a karşı geliştirilen aşılar dünyanın salgının pençesinden kurtulması için umut olmaya devam ederken, toplu aşılama çalışmaları da tüm hızıyla sürüyor. İngiltere’den sonra Pfizer/BioNTech aşısına erken kullanım onayı verilen ikinci ülke olan ABD’de ilk aşı 14 Aralık Pazartesi günü New York kentinde yapıldı. Kaliforniya, Teksas ve Florida gibi büyük eyaletlerdekiler de dahil olmak üzere ülke çapında pek çok sağlık çalışanı önceki gün iki doz aşılamanın ilk dozlarını aldı.

‘Rahatladım’

New York’taki Long Island Yahudi Tıp Merkezi’nde yoğun bakım hemşiresi olarak çalışan Sandra Lindsay, ülkede ilk aşılanan kişi oldu. Aşılamanın ardından Lindsay, “Başka bir aşıyı olmaktan farklı hissettirmedi. Bugün umutlu hissediyorum, rahatladım. İyileşmenin geldiğini hissediyorum. Umarım bu, tarihimizdeki çok sancılı bir dönemin sonunun başlangıcıdır. Aşının güvenli olduğuna dair halkın güvenini aşılamak istiyorum” dedi. Ülkede aşı yapılan ilk doktor olan Manhattan’daki Lenox Hill Hastanesi’nin acil tıp başkanı Dr. Yves Duroseau ise duygularını “Bugün kendimi çok umutlu hissediyorum” diyerek açıkladı.

Dünyayı kutladı

Lindsay’e yapılan ilk aşının ardından Başkan Donald Trump Twitter’da “İlk aşı yapıldı. ABD’yi tebrik ediyorum! Tebrikler dünya!” açıklamasında bulundu. ABD’de sağlık çalışanlarına ve huzurevindeki yaşlılara aşı önceliği verilirken, Federal hükümetin aşı geliştirme programı Işık Hızı Ötesi Operasyonu yetkilisi General Gustave Perna, aşıların bu hafta huzurevlerinde de başlayacağını söyledi. Öte yandan, ABD Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanı Alex Azar, aşının yapıldığı günü “tarihi” olarak nitelendirdi.

ABD’de dağıtım merkezlerine başlangıç olarak 3 milyon doz civarında aşı gönderiliyor. İlk açıklamalarda yer alan 6 milyon 400 bin dozun yarısı, aşı iki doz gerektirdiğinden şimdilik dağıtıma sunulmadı. Böylelikle ilk dozdan 3 hafta sonra yapılması gereken ikinci dozlar, koruma altına alındı. General Perna, ayrıca olağanüstü bir durum için 500 bin dozun yedekte tutulduğunu söyledi. Hükümet yetkilileri, eyaletlerin 18 yaş ve üstündeki nüfuslarına göre dozları paylaştırdı ancak her eyalete ne kadar aşı gönderildiğini Dr. Yves Duroseau bildirmedi. Yetkililer, Aralık ayı sonuna kadar 20 milyon kişiye ilk dozlarını vermek için yeterli aşının sağlanacağını beklediklerini, yani toplamda 40 milyon aşıya ulaşmayı hedeflediklerin belirtiyorlar. Yetkililer Moderna’nın aşısının da onaylanmasıyla ocak ayında 30 milyon ve şubat ayında 50 milyon daha fazla kişinin aşılanmasını beklediklerini ifade etti.

 

 

Kaynak: Milliyet

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu