Manşet HaberSağlık Personeli Haber

Başhekim Ayşegül Alkan hakkında Son Dakika Haberi

Son dakika haberine göre başhekim Ayşegül Alkan’ın görevden alındığı öğrenildi.

Son dakika personel sağlık haber… Sosyal medyada büyük tepki toplayan olayda yeni bir gelişme yaşandı. Antalya’da görev yerini terk ettiği iddiasıyla hemşirelere “Ben salağım servisimden başka servise gittim” yazdıran başhekim için harekete geçildi. Başhekime hemşirelere mobing uyguladığı gerekçesiyle soruşturma açıldı. Son dakika haberine göre başhekimin görevden alındığı öğrenildi. Aynı zamanda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konuya ilişkin açıklama yaptı. Bakan Koca, yaptığı açıklamada “Görev yerinden ayrıldığı gerekçesiyle iki hemşiremize başhekim tarafından verildiği ileri sürülen cezai uygulamanın kabul edilmesi mümkün değildir” ifadesini kullandı.

Antalya Kumluca Devlet Hastanesi Başhekimi Ayşegül Alkan, görev yerlerinde olmadıkları gerekçesiyle hemşireler Merve Şahiner Çalışkan ve Ayşe Yetkin’e 500’er kez, “Ben salağım servisimden başka servise gittim” diye yazdırdı.

Gelişmelerin ardından Sağlık bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü inceleme başlattı. Kumluca Devlet hastanesi Başhekim Ayşegül Alkan servis kontrolleri sırasında hemşireler Merve Şahiner Çalışkan ve Ayşe Yetkin’in görev yerlerinde olmadığını gördü. Buna çok sinirlenen Başhekim Alkan, diğer birim müdürlerinin de bulunduğu bir odada herkesin içinde azarladı. Bununla da yetinmeyip iki hemşireden görev yeri terk cezası olarak A-4 kâğıdına 500 kere, ‘Ben salağım servisimden başka servise gittim’ yazmalarını ve kendisine getirmesini istedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Antalya Kumluca Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Ayşegül Alkan’ın görevine son verildiğini bildirdi.

Bakan Koca, yaptığı yazılı açıklamada, “Görev yerinden ayrıldığı gerekçesiyle iki hemşiremize başhekim tarafından verildiği ileri sürülen cezai uygulamanın kabul edilmesi mümkün değildir” ifadesini kullandı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Her türlü görev ihmali ve hatalı davranış karşısında ne tür bir işlem yapılacağı ilgili mevzuatımızda belirtilmiştir. Kimsenin bunun dışında bir işlem yapma, yargılamayı kendisi yaparak kendi belirlediği bir cezayı uygulamaya hakkı yoktur. Özellikle bütün sağlık çalışanlarımızın özveri ile mücadele yürüttüğü bu dönemde Bakanlığımızın herhangi bir sağlık personelimizi incitecek bir fiile bile tahammül etmeyeceği bilinmelidir.

Söz konusu olay duyulur duyulmaz, Antalya İl Sağlık Müdürlüğümüz ve hemen ardından Bakanlığımız tarafından soruşturma başlatılarak Antalya Kumluca Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Ayşegül Alkan başhekimlik görevinden uzaklaştırılmıştır. Yürütülen disiplin soruşturmasının sonucu beklenmeksizin Alkan’ın başhekimlik sözleşmesi feshedilerek görevine son verilmiştir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu