Manşet HaberSağlıklı Yaşam

Dünya Sağlık Örgütü, 2019 Yılında Sağlığı Etkileyecek En Büyük 10 Tehlikeyi Açıkladı

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2019’da tüm dünya nüfusunun sağlığını etkileyecek en büyük 10 tehlikeyi duyurdu.Listeye göre, hava kirliliği, insani krizler ve aşı olmayı reddeden insanlar 2019’da küresel anlamda insan sağlığını tehlikeye düşürecek tehditler arasında yer alıyor.

Aşı karşıtlığı giderek yayılıyor

WHO, her yıl hazırladığı raporda bu tehditlere yönelik 5 yıllık plan ve çözüm önerileri sunuyor. Özellikle ABD’de başlayan, ancak diğer ülkelere de yayılan aşı karşıtlığı giderek yayılıyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre aşılar sayesinde çok sayıda hastalık ortadan kaldırılırken, ortalama yaşam süresi de dünyanın pek çok yerinde uzadı.

1.6 milyardan fazla insan büyük tehlikede

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2019 yılında küresel anlamda tehdit içeren tehlikeleri açıkladı. Zayıf ekonomi, kuraklık, küresel ısınma, yetersiz sağlık hizmetleri gibi sebeplerle gelen tehlikeler yüzünden çok sayıda ölüm bekleniyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre 1.6 milyardan fazla insan, kuraklık, açlık ve savaşın baş gösterdiği yerlerde yaşam mücadelesi veriyor ve bu insanlar temel gereksinimlerine bile ulaşamıyor.

WHO’ya göre, 2030 – 2050 yılları arasında küresel ısınma nedeniyle ortaya çıkan yetersiz besin, ishal, aşırı sıcaklık ve sıtma gibi rahatsızlıklar yılda fazladan 250 bin kişinin daha ölümüne neden olabilir. Diyabet, kanser ve kalp rahatsızlıkları dünya genelinde ölüm nedenlerinin ortalama yüzde 70’ini oluşturuyor.

Dünya Sağlık Örgütü 2019 yılı için insan sağlığını tehdit edecek tehlikeleri şöyle sıraladı:

1 ) Aşı olmaya karşı direnç

2) Küresel grip salgını

3) Hava kirliliği ve küresel ısınma

4) Bulaşıcı olmayan hastalıklar

5) Sağlıklı ve kaliteli yaşam koşullarından mahrum kalmak

6) Mikroplara karşı dayanıklılık

7) Ebola ve diğer ölümcül bulaşıcı hastalıklar

8) Yetersiz temel sağlık hizmetleri

9) Dang (eklem ağrılı ateşli bulaşıcı hastalık)

10) Aids (HIV)

 

Sağlık Web Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu