Sağlık Personeli Haber

İşe yeni giren sağlık personeli yıllık izin yapabilir mi? Kullanılmayan izin hakkı yanar mı?

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

İş yerinde 1 yılı dolduran herkesin yıllık izin hakkı bulunuyor. Peki, işe yeni girenlerin yıllık izin hakkı var mı? Yıllık izin bölünebiliyor mu? İşte detaylar…

Yıllık ücretli izin ile ilgili son yapılan düzenlemelerle artık toplam izinler ilk bölümü 10 günden az olmamak üzere istenilen güne kadar bölünebiliyor. Yani çalışanlar isterlerse izinlerini 1’er gün olarak bile kullanabiliyor. Son düzenlemelere göre yıllık izinlerle ilgili haklar ise şöyle:

Kimler izin kullanabilir?

Tüm çalışanların senelik izin hakkı vazgeçilmez bir hak. İşçilerin yıllık izin için en az 1 yıl çalışmaları gerekiyor. 1-5 yıl arası çalışanlar 14 gün, 5-15 yıl arası 20 gün, 15 yıl ve daha fazlası 26 gün izne hak kazanıyor. 50 yaş üstü ve 18 yaş altı çalışanların izinleri 20 günden az olamıyor.

1 yılını doldurmayan izin yapamaz mı? 

Yasa gereği 1 yılını doldurmayan bir çalışan izin kullanamıyor. Fakat, işveren isterse işçilerine bir yıl dolduktan sonra hak edeceği izin günlerini avans olarak kullandırabilir. Burada iznin tamamı da bir bölümü de kullandırılabilir. Örneğin; Mart’ta işe girmiş bir çalışan 4 aydır çalışmasına rağmen Temmuz’da 14 günlük izninin 1 haftasını kullanabilir.

1 yıllık süre nasıl hesaplanıyor? 

Yıllık izin için gerekli 1 yıl hesaplanırken işyerinde bulunulan tüm zamanlar dikkate alınır. Yani deneme süresi de bu 1 yıla dahil edilir. Doğum izni gibi yasal izinler de 1 yıllık süre hesabına katılır.

Kullanılmayan izin hakkı yanar mı? 

İzin hakkının yanması söz konusu değildir. Çeşitli sebeplerle kullanılmayan izinler ya sonraki dönemde kullandırılır ya da iş akdinin feshedilmesi sırasında son maaştan parası ödenir.

Yıllık izinler bölünebilir mi?

Yıllık izni son düzenlemeye göre ilk bölümü 10 günden az olmamak üzere istenilen güne kadar bölünebilir.

 

 

 

Kaynak: A Haber

Sağlık Web Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu