Manşet HaberSağlıklı Yaşam

Kışın hastaysanız dondurma yiyin!

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Dondurma yerken dikkat edilecekler. Dondurmanın faydaları nelerdir?  Dondurmayı ne zaman yemeliyiz?

Dondurma hakkında doğru bildikleriniz aslında yanlış olabilir. Yaz sıcaklarının vazgeçilmezi olan dondurmayı kışın da hastalıklardan korunmak için yiyebilirsiniz.
Yaz aylarının vazgeçilmezi dondurmayı sevmeyen yoktur. İçinde bulunan süt sebebiyle kalsiyum deposu, kemiklerin güçlenmesinde, diş sağlığında önemli bir role sahiptir. Ancak dondurmanın sadece yaz aylarında tüketilebilir olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü vücudun dondurmaya sadece yazın değil her mevsim ihtiyacı vardır.

Dondurma kışın yenmez mi?

Dondurma hakkında; kışın hava soğuk, dondurma yenmez,” veya “kışın dondurma yersen hasta olursun,” gibi düşünceler var. Oysaki yaz yada kış fark etmez dondurma her mevsim tüketilebilir. Gribe karşı koruyucu etkisinin yanı sıra, muazzam bir vitamin deposu: kalsiyum, demir, potasyum, A, C, D, E ve B2 vitaminleri içeriyor. Aynı nedenle, vücudun bağışıklık sistemini de destekliyor ve soğuk havalarda vücut direncimizin artmasına neden oluyor. Bu yüzden kışın dondurma yemek, hastalanmamıza neden olmuyor, aksine bağışıklık sistemimize yarar sağlıyor.

Dondurmayı hamilelerde rahatlıkla tüketebilir

Uzmanlar dondurmanın çocuklarda boy uzattığını, çocukların dört mevsim tüketebileceklerini söylüyor. Düşünülüyor ki ‘hastalanıldığında asla dondurma yenmez’ ancak enfeksiyonlara karşı koruyuculuğu var ve mikrop gelişmesini önlüyor. Ve vücudun hastalıklar esnasında tüketmiş olduğu sıvının geri kazanılmasını sağlıyor. Dondurmayı hamilelerde rahatlıkla tüketebilir. Dondurma zengin içeriği nedeniyle aynı miktar süte göre daha yüksek oranda enerji, mineral ve vitamin barındırıyor ve bunların hamilelikte fetüsün gelişmesinde önemli bir rolü var. Gebeliğin ilk haftalarında kendini gösterebilen mide bulantıları bazı dönemlerde çok yoğun enerji kısıtlamalarını ve düzensiz beslenmeyi tetikleyebiliyor. Dondurma bu tür atakları olan gebelerde iyi bir protein kaynağı olduğu gibi kusma ile yoğun sıvı ve mineral kaybı olduğu bu dönemde mineral açığının yerine konulmasına da yardımcı oluyor.

Dondurma yerken dikkat edilecekler

-Aldığınız dondurmanın hijyenik koşullarda üretilmesi çok önemli. Bu nedenle güvendiğiniz yerleri tercih edin.
-Mikropların üremeye başlamaması için dondurmada soğuk zincirin bozulmaması gerekiyor. Tüketeceğiniz miktarını servis kabına aldıktan sonra geriye kalan bölümünü hızlıca derin dondurucuya koyun.
-Çözülmüş dondurmayı tekrar dondurmayın.
-Üzerinde buz ve kristal parçaları oluşan dondurmaları tüketmeyin.
-Son kullanma tarihini mutlaka kontrol edin.
-Yırtık ambalajlı dondurmaları almayın.
-Seçtiğiniz dondurmanın süt tozu ve glikoz şurubu gibi katkılar içermemesine dikkat edin.
-İçerisinde boyar madde olmayan mümkünse sade, kaymaklı salepten yapılan dondurmayı tercih edin.

Sağlık Web Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu