GenelManşet HaberSağlıklı Yaşam

Sağlıklı olmak için ne kadar sebze tüketilmeli?

Sağlıklı olmak için ne kadar sebze tüketilmeli?.. Sebze ve meyveler sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasıdır ve çeşitlilik miktar kadar önemlidir. Hiçbir meyve veya sebze sağlıklı olmak için ihtiyacınız olan tüm besinleri sağlamaz. Her gün bol bol ye. Sebze ve meyveler açısından zengin bir diyet, kan basıncını düşürebilir, kalp hastalığı ve felç riskini azaltabilir, bazı kanser türlerini önleyebilir, göz ve sindirim sorunları riskini azaltabilir ve kan şekeri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir, bu da iştahı korumaya yardımcı olabilir. Kontrol. Elma, armut ve yeşil yapraklı sebzeler gibi nişastalı olmayan sebze ve meyveleri yemek kilo kaybına bile neden olabilir. Düşük glisemik yükleri, açlığı artırabilecek kan şekeri artışlarını önler. Her biri potansiyel olarak sağlığa yararlı yüzlerce farklı bitki bileşiği içeren en az dokuz farklı meyve ve sebze ailesi mevcuttur.

SAĞLIKLI OLMAK İÇİN SEBZE YENMELİ MİDİR?

Vücudunuza ihtiyaç duyduğu besin karışımını vermek için çeşitli tür ve renklerde ürünler yiyin. Bu sadece yararlı bitki kimyasallarının daha fazla çeşitliliğini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda göze hitap eden yemekler de yaratır. Sağlıklı olmak için ne kadar sebze tüketilmeli?.. Her gün daha fazla sebze ve meyve yemek için ipuçları Meyveyi görebileceğiniz bir yerde tutun. Tatlı bir diş çekmek için yemeye hazır birkaç bütün meyveyi bir kaseye koyun veya doğranmış renkli meyveleri bir cam kasede buzdolabında saklayın.

SAĞLIKLI OLMAK İÇİN NE KADAR SEBZE YENMELİDİR?

Ürün reyonunu keşfedin ve yeni bir şey seçin. Çeşitlilik ve renk, sağlıklı bir diyetin anahtarıdır. Çoğu gün, aşağıdaki kategorilerin her birinden en az bir porsiyon almaya çalışın: koyu yeşil yapraklı sebzeler; sarı veya turuncu meyve ve sebzeler; kırmızı meyve ve sebzeler; baklagiller (fasulye) ve bezelye; ve turunçgiller. Patatesleri atla. Farklı besinler ve daha yavaş sindirilen karbonhidratlarla dolu diğer sebzeleri seçin. Yemek yap. Sağlıklı olmak için ne kadar sebze tüketilmeli?.. Daha fazla sebze içeren yeni tarifler pişirmeyi deneyin. Salatalar, çorbalar ve kızartmalar, öğünlerinizdeki lezzetli sebzelerin sayısını artırmak için sadece birkaç fikirdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu