Manşet HaberŞehir Hastaneleri

Şehir Hastaneleri Hakkında Bitmeyen Söylentiler

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Şehir Hastanesi inşaatında neler oluyor? Şehir Hastanelerinde Son Durum?

Kocaeli Denge Haber Merkezinden Mert Gültekin’in yazısı;

2016 yılında temeli atılan ve temeli atıldığı günden beri, hakkında ortaya atılan söylentilerin bitmek bilmediği Kocaeli Şehir Hastanesi inşaatında neler oluyor? Hastanenin 2020 yılında, yani önümüzdeki yıl hizmet vermeye başlaması gerekiyor. Ama bu gidişata bakılırsa 2020 şubatında bitmesi imkansız gibi duruyor. Şu anda inşaat seviyesi yüzde 50 seviyelerinde.

NEREDEYSE HER GÜN BİR EYLEM VAR
Neredeyse her gün işçiler eylem yapıyor. İşçiler, “kötü şartlar”, “ödemelerdeki düzensizlikler”, buna benzer bir sürü konuya tepki gösteriyor. Öte yandan işin yavaş ilerlemesinden kaynaklı hem sağlık bakanlığı hem de yabancı kreditörlerle ciddi sorunlar yaşanmaya başladığı kulaktan kulağa yayılıyor. Hastanede iş yapan firmalar da ciddi sıkıntılar sorunlar yaşıyor.

FİRMALAR MAĞDUR İDDİASI
Fısıltı Gazetesi’nin kulağına gelenlere göre; proje yönetimi, işine gelmeyen firmaları gerekçesiz bir şekilde işine son vererek mağdur ediyor. Bazı firmalar bu nedenle batırıyor. Bazı firmaların teminatlarını yanıyor. İzmit firmaları adeta göre göre yok ediliyor. İddialara göre; burada iş yapmak isteyen firmalar işin sonunda Gama Türkerler’e para ödemek durumunda kalıyor.

BU MANTIKLA NASIL GİDECEK?
Bu şekilde mağdur olan firmaların sayısının çok fazla olduğu söyleniyor. “Aynı zamanda bakanlığın şartnamesinde yer alan malzemeler kullanılmıyor” iddiaları da günden güne artıyor. “Proje yönetimi keyfiyetine göre malzemeler kullanılıyor” deniyor. Kocaeli Şehir Hastanesi inşaatı bakalım bu mantıkla nasıl ilerleyecek ve bir gün bitecek mi?

DİĞER ŞEHİR HASTANELERİNDE DURUM NE?
Özellikle 2019 Sonunda açılacağı Cumhurbaşkanı ve Sağlık Bakanı tarafından söylenen Etlik Şehir Hastanesinde de durumun farksız olduğu, işçilerin işi bıraktığı projeyi yapan firmaların bütçesi yetmediği bu yüzden açılmasının 1-2 sene daha sürebileceği söylenmekte.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Etlik Şehir Hastanesinin yıl sonunda hizmete açılacağını bildirmişti.

Sağlık Web Haber – Şehir Hastanesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu