Hastaneler

Tepecik Hastanesi’nin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Hizmete Girdi

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Yenileme çalışmaları tamamlandıktan sonra Seviye IV olarak tescillenen SBÜ İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi hizmete girdi.
İzmir’in en büyük yenidoğan yoğun bakım ünitelerinden biri olan birimin hizmete girdiğini belirten Başhekim Doç. Dr. Mustafa Emiroğlu, tadilatı tamamlanan Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nin 32 yoğun bakım yatağı ve beraberinde 3 yataklı anne uyum odaları ile modern koşullarda İzmir ve çevre illere hizmet vereceğini söyledi.

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Kliniği Eğitim Sorumlusu ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. M. Yekta Öncel “Seviye IV olarak düzenlenen kliniğimizde yenidoğan bebeklere noninvaziv ventilasyon, konvansiyonel ve yüksek frekanslı ventilasyon, iNO (inhale Nitrik Oksit) tedavisi, ECMO (Ekstrakorporeal Membran Oksijenasyonu), hipotermi tedavisi, ROP (Prematüre Retinopatisi) takip ve tedavisi, NIRS (Near infra red spektroskopisi) ve amplitüd EEG (Elektroensefalografi) monitorizasyonu yapılabilmektedir. Ünitede hasta başı ultrasonografi ve ekokardiyografi olanakları bulunmakta, gerektiğinde tüm pediatrik yan dallardan ve cerrahi dallardan konsültasyonlar yapılmaktadır. “dedi.

Yenidoğan Kliniği’nde 3’ü doçent toplam 8 neonatoloji uzmanı, 7 pediatri uzmanı ve 1 yenidoğan yan dal asistanı görev yapmaktadır. Ayrıca kliniğimizde 46’sı Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi IV. düzey Yoğun Bakım Ünitesi’nde; 31’i Kadın Hastalıkları ve Doğum Klinikleri Ek Binasında yer alan II. düzey Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde olmak üzere toplam 77 hemşire görev yapmaktadır.

Yılda yaklaşık 10.000 canlı doğumun gerçekleştirildiği Ege bölgesinin en büyük Kadın Hastalıkları ve Doğum ve Perinatoloji Klinikleri ile Yenidoğan Kliniği’ne başta Tepecik Hastanesi’nde doğan riskli bebekler olmak üzere dış merkezlerden sevk edilen bebekler de kabul edilmektedir.

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Klinikleri binasında hafta içi her gün Yenidoğan Poliklinik hizmeti verilmektedir. Ayrıca kliniğimize bağlı “Emzirme Danışmanlığı ve Relaktasyon Polikliniği”, Kadın Hastalıkları ve Doğum Klinikleri Ek Binası’nda hizmet vermektedir. Bu poliklinikte anne sütünün artırılması, meme bakımı ve sorunları, anne sütünün sağılması, saklanması ve depolanması, emzirmede sık karşılaşılan sorunları gidermek için alanında deneyimli emzirme danışmalarımız tarafından hizmet verilmektedir.

Yenidoğan Kliniği tarafından düzenli aralıklarla Neonatal Resüsitasyon Programı (NRP) Kursları ve Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Eğitimleri verilmektedir. Ayrıca klinik, Sağlık Bakanlığı’nın Yenidoğan Yoğun Bakım Hemşireliği Sertifika Programı Eğitim Merkezleri’nden biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu