Bakanlık

Türkiye – Kosova Sağlık Haftası Başladı

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Sağlık Bakan Yardımcısı Emine Alp Meşe, Türkiye-Kosova Sağlık Haftası’na katılmak üzere gittiği Kosova’da çeşitli temaslarda bulundu. Ayrıca, Türkiye ile Kosova sağlık bakanlıkları arasında, iş birliğini geliştirmek üzere sağlık eylem planı imzalandı.

Sağlık alanında iş birliği

Türkiye ile Kosova arasındaki sağlık alanında işbirliğinin artması ve tecrübe paylaşımına yönelik başlatılan 6. Türkiye-Kosova Sağlık Haftası Etkinliği, 15-23 Haziran tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. İki ülke arasında 2009 yılında imzalanan, sağlık alanında iş birliği anlaşması ile sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi hedefleniyor.

Sağlık haftası etkinliğinde, Türkiye’den katılacak 26 sağlık uzmanı ile Kosovalı sağlık uzmanları, ülkedeki tüm kliniklerde yapılacak ortak çalışmalarla deneyimlerini paylaşıyor. Daha önce Kosova’da gerçekleştirilen Sağlık Haftalarında 396 ameliyat, bin 329 muayene ve bin 256 Kosovalı sağlık personeline mesleki kapasiteyi geliştirmeye yönelik eğitim verildi.

Çalışmalar Başkent Priştine’de bulunan Kosova Üniversite Merkez Klinikleri (QKUK) ve Mamuşa Beldesi Aile Sağlığı Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. 23 Haziran’a kadar devam edecek sağlık haftası kapsamında Türkiye’den gelen doktorlar, ziyaretler ve seminerler gerçekleştirip, farklı alanlarda Kosovalı hastaları ameliyat ediyor.

“Kosova’da 2 günde 33 ameliyat gerçekleştirdik”

Sağlık Haftası kapsamında Kosova’ya gelen Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, programına Prizren şehrinde, Türkiye Cumhuriyeti Prizren Başkonsolosluğunu ziyaret ederek başladı. Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Çağrı Sakar, Türkiye Cumhuriyeti Prizren Başkonsolosu Eylem Altunya ve Kosova Sağlık Bakanı eski yardımcısı Kadri Hüseyin tarafından karşılanan Meşe, Kosova’da bulunmaktan dolayı memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Bakan Yardımcısı Meşe, Sağlık Haftası nedeniyle geldikleri Kosova’da, 15 branştan hekimler ile birlikte iki gün içerisinde 33 ameliyat ve 300’e yakın muayene gerçekleştirdiklerini belirtti.

Meşe, daha sonra Kosova’nın tek Türk belediyesi olan Mamuşa’da, belediye ve sağlık merkezi ziyaretinde bulundu.

Türkiye-Kosova Sağlık Haftası vesilesiyle Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Sakar’ın ev sahipliğinde Büyükelçilikte verilen resepsiyona Bakan Yardımcısı Emine Alp Meşe’nin yanı sıra Türk soylu Kosova Milletvekilleri, Sağlık haftasında görev alan Türk doktorlar, Türk Sivil Toplum Kuruluşları (STK) temsilcileri ve özel hastane temsilcileri katıldı.

Türkiye ile Kosova arasında sağlık eylem planı imzalandı

Meşe, Sağlık Haftası kapsamında geldiği Priştine’de Kosova Sağlık Bakanı Uran İsmaili ile görüştü. Görüşmenin sonrasında, Sağlık Bakan Yardımcısı Emine Alp Meşe ve Kosova Sağlık Bakanlığı Genel Sekreteri Naim Bardiçi tarafından iki ülke arasında “Sağlık Alanında İş Birliği Anlaşması” imzalandı. Taraflar, imza töreninin ardından basın açıklamasında bulundu.

Meşe, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ile Kosova arasında 2009’dan bu yana sağlık alanında iş birliği anlaşması bulunduğunu hatırlatarak, anlaşma kapsamında bugüne kadar 800’ün üzerinde hastanın Türkiye’deki bakanlığa bağlı hastanelerde tedavi edildiğini söyledi.

Kosovalı sağlık personelinin Türkiye’deki eğitimlerine yönelik çalışmaların da devam ettiğini belirten Meşe, “Bu eylem planı sağlık sistemlerinin güçlendirilmesi, sağlık hizmetlerinde kalite ve akreditasyon alanında iş birliği, ilaç ve tıbbi cihaz alanında iş birliği, sağlık turizmi alanında iş birliği ve sağlık haftaları başlığı altında toplanıyor. Her iki taraf için de hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Bardiqi de ülkesinin 2009’da imzalanan sağlık alanda iş birliği anlaşmasından istifade ettiğini vurgulayarak, “Eylem planının kilit noktalarından biri de Kosova’daki sağlık kurumlarının akreditasyonu için ulusal planın hazırlanması olacak” ifadesini kullandı.

Bakan Yardımcısı Meşe, imza töreninin ardından Türkiye-Kosova Sağlık Haftasının gerçekleştirildiği Priştine Üniversite Hastanesini ziyaret etti. Sağlık haftası kapsamında türk doktorları tarafından ameliyat edilen hastaları ziyaret eden Meşe, hastane yetkililerinden bilgi aldı.

Öğleden sonra ise 3. Osmanlı Sultanı Murad Hüdavendigar Türbesi ve Kosova’nın milli kahramanı Adem Jashari’nin anıt mezarını ziyaret eden Bakan Yardımcısı Meşe, son olarak Türk soylu Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ile bir araya geldi.

 

Sağlık Bakanlığı

 

Sağlık Web Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu