BakanlıkSağlıklı Yaşam

ESİM – Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi

Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

ESİM – Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi hakkında detaylar.

ESİM – Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi son dönemde gündemde en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. ESİM – Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi hakkında öne çıkan detaylar ve ayrıntılar merak edilirken ESİM – Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi hakkında tüm detaylar araştırıldı. ESİM – Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi haberleri, ESİM – Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi detayları ve ESİM – Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi hakkında merak edilenler. İşte, ESİM – Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi hakkında merak edilenler! Ve detaylar!

ESİM Projesi işitme engelli vatandaşların acil durumlarda hayata bağlamak üzere Sağlık Bakanlığı’nca geliştirilmiştir. Proje ile birlikte engelli vatandaşlar kişisel telefonlarına ücretsiz olarak indirecekleri mobil uygulamalar aracılığıyla 112 Acil Servis’e anında ihbar yapabilir, dilerler ise görüntülü konuşma başlatabilir ya da anlık mesajlaşma yapabilirler. Saniyelerin bile çok büyük önem arz ettiği Acil Durum vakalarında ciddi zaman kazabilirler. Mevcut son teknoloji kullanılarak geliştirilen uygulamalar sayesinde tek tuşla 112 Acil Servis’e ihbarda bulunabilir ve ihbar ile birlikte GPS kullanarak konumunuzu gönderebilir ve dilerse kazaya ait fotoğrafları gönderebilir.

Sağlık Bakanlığı, ESİM, sağlık hizmetine, özellikle acil olanlarına başvurma, sağlık hizmeti alma süreçlerinde işitme ve konuşma engelinin dezavantajını minimuma indirgemektir. Örneğin, eşi de kendisi gibi işitme engelli bir hasta, ESİM sayesinde gecenin üçünde ambulans çağırdı ve hastanede geçirdiği saatlerde de özel eğitimli personelden uzaktan erişimle rahatlıkla durumu hakkında bilgi alabiliyor.

2022 yılında bu hizmetten 10.536 kişi yararlandı. Oysa yaklaşık 900.000 insanımız hiç duymuyor. Bu sayıya az duyan yada konuşma bozukluğu olanlar da eklenebilir. ESİM Projesi, işitme ve konuşma engellilerin, özellikle acil bir sağlık sorununda 112’ye ulaşamıyor olmaları veya hastanede muayene olurken doktorla iletişim kurmakta yaşadıkları zorlukları aşmak için hayata geçirilmiştir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu