Manşet HaberÖzel Haber

Yakın zamanda uzaktan ameliyat devri başlayacak

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Çin’de 5G teknolojisi kullanılarak uzaktan ameliyat gerçekleştirdi. Robotik cerrahi kolların gerçekleştirdiği ameliyat iki şehir arasında yapıldı. 5G teknolojisinden faydalanan operasyonda gecikmesi süresinin ise 0,1 saniye olduğu belirtiliyor. Cerrahi odadaki robot ile doktorun kontrol cihazı arasındaki gecikme süresinin bu denli düşük olması ise ölümcül tıbbi hata riskini olabildiğince azaltacak gibi görünüyor.
Dünyanın ilk uzaktan cerrahi operasyonu Güneydoğu Fujian eyaletindeki bir doktor tarafından yapıldığını söyleyelim. Uzak bir bölgedeki test hayvanının karaciğerini alan doktor, bu operasyon için yeni bağlantı teknolojisiyle birlikte robotik kollardan da faydalandı. Araştırmacılar düşük gecikme süresinin ölümcül tıbbi hata riskini azaltabileceğini söylüyor. Bağlantı teknolojisinin yaygınlaşmasıyla bu tarzda operasyonların gelecekte yapılmaya başlanacak.

5G’nin yaygınlaşmasıyla birlikte bazı ameliyatların çok uzaktan bir doktorun müdahalesiyle güvenli bir şekilde yapılabilecek

5G teknolojisi nedir?

Yeni nesil kablosuz telefon teknolojisi, 4G’den yaklaşık 10 kat veri iletim hızı sağlıyor. Bu teknolojinin 2020 yılında kullanıma sunulması bekleniyor. BTK tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin 5G çalışmalarına adapte olmaya çalıştığı ayrıca Türkiye’nin yeni bağlantı teknolojisini kullanan ilk ülkelerden biri olacağı ifade ediliyor.

Sağlık Web Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu