Genelgeler

Yatağa Bağımlı Seçmenler için Durum Bildirir Tek Hekim Sağlık Raporu Genelgesi

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzasıyla 31 Mart seçimlerinde engelli ve yatağa bağımlı hastalar için yürütülecek “seyyar sandık” uygulamasına ilişkin genelge yayımlandı. Genelgeye göre, aile hekimlerince 24 Haziran 2018 seçim döneminde “yatağa bağımlılığı kalıcıdır” ibareli rapor düzenlenen kişilerin seyyar sandıkta oy kullanabilmeleri için tekrar rapor düzenlenmeyecek.

Hastalığı ve engeli yada yaşlılığı nedeniyle yatağa bağımlı seçmenler nasıl oy kullanacak?

Buna göre, hastalığı ve engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenlerin bir yakını tarafından “www.ysk.gov.tr” internet adresinden temin edilecek “seyyar sandık kurulu talep formu” ile 4-17 Ocak arasında ilçe seçim kurulu başkanlığı veya buraya gönderilmek üzere muhtarlıklara başvurulacak.

“Engeli nedeniyle yatağa bağımlı olduğu” veya “hastalığı sebebiyle yatağa bağımlı olduğu” ibaresinin yer aldığı aile hekimlerince düzenlenecek sağlık raporlarında, yatağa bağımlılığın tıbbi sebebi, kalıcı olup olmadığı, yatağa bağımlılık süreci belirtilecek. Raporlar ıslak imzalı veya elektronik imzalı ve barkodlu şekilde düzenlenecek, tereddüt halinde ise barkod kontrolü ilçe seçim kurulu başkanlığınca yapılacak.

Yatalak hastalar nasıl oy kullanacak?

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 14’üncü maddesi ve Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) 02.01.2019 tarih ve 3 sayılı Kararı gereğince seyyar sandık için aile hekimleri tarafından “Yatağa Bağımlı Kişiler İçin Durum Bildirir Tek Hekim Sağlık Raporu” düzenlenmesi hakkında Genelge (2019/31) yayınlanmıştır.

 

Genelge için Tıklayınız.
Ek-1 Seyyar Sandık Kurulu Talep Formu için Tıklayınız.
Ek-2 Yatağa Bağımlı Seçmenler için Durum Bildirir Sağlık Rapor Formatı için Tıklayınız.

Sağlık Web Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu