Manşet HaberSağlıklı Yaşam

Yazın Baş Tacı Kavunun Faydaları!

Yazın Baş Tacı Kavunun Faydaları! Yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biri olan kavunun sağlığada pek çok faydası bulunuyor. İşte kavunun sağlığa yararları. Kavunun faydaları nelerdir, neye iyi gelir?

Kavunda bulunan C vitamini, zeaksantin ve karotenoidler göz sorunlarını iyileştirir, katarakt ve makula dejenerasyonu riskini azaltır .

Kavunun Faydaları

Vücut sıvılarını ve elektrolitleri dengeler: Kavun su ve elektrolit açısından zengindir.Bu, vücutta yeterli sıvı ve elektrolit seviyelerinin korunmasına yardımcı olur.
Diyabet: Kavunların glisemik endeksi düşüktür(4). Düşük glisemik endeks, vücudunuzun onu yavaşça sindirdiği ve kan şekerinin yükselmesini önlediği anlamına gelir. Bu nedenle, diyabetli kişiler için kavun harikadır.

Susuzluğu azaltır: Kavunların yüzde 90’ı sudur. Yüksek su içeriği yaz aylarında dehidrasyonu önleyebilir. Böylece yazın bir kase kavun tüketmek, kaybedilen sıvıları geri kazandıracaktır.

Kan basıncını düzenler : Kavun potasyumla yüklüdür. Potasyum kan damarlarını gevşetmeye ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.
Kabızlığı önler : Bağırsak hareketlerini ve sindirim sağlığını geliştirmek için yüksek düzeyde diyet lifi gereklidir. Fiber dışkıyı toplar ve bağırsak hareketinizi düzenli hale getirir.

Bağışıklığı artırır: Kavun, bitki besinleri adı verilen bileşiklerle doldurulur. Bitkisel besinler bağışıklığı güçlendirir ve hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur. Bu bileşikler ona anti-inflamatuar özellikler verir. A vitamini bağışıklığı ve beyaz kan hücrelerinin üretimini artırır.

Güçlü bir antikanser ajanı görevi görür: Çalışmalar, folatın kanseri önlemede önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Folat, kanserin erken evrelerinde uygulandığında faydalı olabilir. Kavunun antikanser potansiyelini keşfetmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Cildin beslenmesini sağlar ve saç dökülmesini en aza indirir : Kavunda bulunan vitaminler cildi besler ve cildi zararlı toksinlerden korur. Bu mineraller ve vitaminler saç büyümesini teşvik eder ve aynı zamanda saç dökülmesini en aza indirir .

Ayrıca kavunun artritin ilerlemesini yavaşlatmak ve astım riskini azaltmak gibi faydaları da vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu