Bakanlık

Kızılayın 151. Yıl Dönümünde Bağışçılar Madalya ile Onurlandırıldı

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Türk Kızılayın 151. kuruluş yıldönümü sebebiyle düzenlenen Kızılay Bağışçıları Madalya Törenine katıldı. Törende Türk Kızılaya bağışlarıyla katkı sağlayan kişi ve kurumlara madalya verildi.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen törene, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın yanı sıra Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve çok sayıda davetli katıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca törende yaptığı konuşmada, Türk Kızılayın Cumhuriyet Türkiyesi’nin Osmanlı İmparatorluğu’ndan devraldığı nadide kuruluşlardan biri olduğunu söyledi.

Hilal-i Ahmer’in dünyaya hilali insani bir sembol olarak armağan eden ilk Kızılay olduğunu belirten Koca, Türk Kızılayın zamanla bölgesinin en büyük, dünyanın ise sayılı insani yardım kuruluşlarından biri halini aldığını ve tüm mağdurların, mazlumların umudu haline geldiğini dile getirdi.

“Her hastamıza Kızılay’ın eli uzanmaktadır”

Koca, “Türk Kızılayı toplumla bütünleşmiş, toplumun geleceğine sahip çıkan hem de toplumun sahip çıktığı güzide bir sivil toplum kuruluşu haline gelmiştir. Bugün hızla gelişen sağlık sistemimizde her hastanemiz Kızılay güvencesi altında hizmet vermekte, kan ihtiyacı olan her hastamıza Kızılay’ın eli uzanmaktadır. Türk Kemik İliği ve Kök Hücre Bankası bakanlığımız, Kızılay iş birliğiyle yürütülmektedir. Sadece ülkemizde ve yakın komşularımızda değil, Kafkasya’da, Balkanlar’da, Afrika’da, Güney Afrika’da, Asya’da, Uzak Doğu’da ve Pasifik’te, nereye giderseniz gidin sıkıntıya düşen kişilerin, mazlumların, mağdurların gözlerinin ilk aradığı şeyin Kızılay amblemi olduğuna şahit olursunuz” dedi.

“Gönül coğrafyamızın yanı sıra savaş ve afetlerin vurduğu tüm bölgelerde, Suriye’de, Irak’ta, Somali’de, Arakan’da, Yemen’de, Gazze’de ve daha birçok ülkede tüm olumsuz koşullara rağmen Kızılay bayrağının dalgalandığını görürsünüz” diyen Koca, Kızılay ambleminin orada olmasının dost elinin uzandığı anlamına geldiğini ifade etti.

Koca, Türk Kızılayı ve insani yardımlar konusunda kendini ispatlamış çeşitli sivil toplum kuruluşlarının uzun yıllara sahip tecrübeleri ve kurdukları güçlü ilişkiler sayesinde hizmetlerini başarıyla yürüttüğünü kaydederken, hayırseverlere teşekkür etti.

“Türkiye dünyanın en cömert ülkesi”

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık da Türk Kızılayın Türkiye’nin ve dünyanın en köklü sivil toplum kuruluşlarından olduğunu dile getirdi.
Kınık, “Milletimizin yardımseverliği ile ülkemiz hem dünyanın en cömert ülkesi olmuş hem de en fazla sayıda insana koruma sağlayıp nerede bir insan ıstırabı varsa elini uzatarak dünyanın en iyi kalpli ülkesi olarak mustazafların gönlünde taht kurmuştur. Sayın Cumhurbaşkanım ve kıymetli eşleri insani krizlerde bizzat aktif rol alarak savunuculuk yapmış, insancıl diplomasi anlamında da zayıflayan umutları yeşertmiştir” dedi.

Türk Kızılay tanıtım videosunun izlettirildiği etkinlikte, Hilal-i Ahmer Özel Müzayede Koleksiyonu da görücüye çıktı.

Törende, Türk Kızılaya 2 milyon ve üzerinde bağış yapanlara platin, 500 bin ila 2 milyon arasında bağış bulunanlara altın, 250 bin ila 500 bin lira arasında bağış kişi ve kuruluşlara gümüş madalya verildi. Ayrıca, küçük yaşta yardım kampanyası başlatan veya katkı veren çocuklara hediye verildi.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu