Özel Haber

Sisohbys (Hastane Bilgi Yönetim Sistemi) ÇÖZÜM HBYS Nedir?

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

HBYS Nedir?

HBYS, hastaların hastaneye başvurularından itibaren, poliklinik ve yatış sürecindeki tüm teşhis ve tedavi işlemleri, sağlık kurumunun yönetimsel süreçleri için gerekli malzeme, insan kaynakları, finansman yönetiminin takip edildiği yazılım sistemidir.

Sisoft, Ömer Siso tarafından 1987 yılında Sivas’ta Çözüm Bilgisayar adıyla kurulmuştur.

DOS tabanlı yazılımların ilki olan Çözüm Eczane ve İlaç Takip 1988 yılında, o tarihte Başhekim olan Op. Dr. Ahmet ÜSTÜN’ün talebi üzerine SSK Tokat Hastanesi için hazırlanmış, o günlerde yaygın olarak tanınan BASIC dili kullanılmıştı. Veri saklama ve kapasite sorunları yüzünden çok kısa süre içinde kodlar dBase kullanılarak yeniden yazılmıştı. Kısa bir süre sonra, tek makine ile yapılan bu işlemin ana makine kullanılarak birden fazla terminal ile yapılması istendiğinde ise, dBase’in bu işlem için pahalı olması nedeni ile Clipper Summer 87 kullanılmaya karar verilmişti.

İlk Hastane Otomasyonunu 1991 yılında yine aynı hastanede başlatılmıştır. 1997 Yılına kadar DOS tabanlı üretilen yazılımların yerini, bu yıldan itibaren Windows tabanlı ve Oracle altında çalışan yazılımlar almıştı. Her adımı rakipler ile yarışı içeren, ayakta kalmak endişesi ile en iyi olma kaygısı ikilemi içinde gelgitlerden oluşan bu süreç, daha kaliteli ve güvenli yazılımlar, daha güçlü bir yönetim yapısı ile sektörün en iyisi olma iddiamızı pekiştirdi.

2003 yılından itibaren ODTÜ – TEKNOKENT’ de faaliyet gösteren firma, 2010 yılı son yarısı itibariyle farklı dillerde erişim-iletişim kolaylığı sağlamak amacı ile Çözüm adını Yurtdışı firması olan Sisoft Healthcare Information Systems ile uyumlu hale getirerek, Sisoft Sağlık Bilgi Sistemleri olarak değiştirdi.

Yeni nesil 3. Kuşak web tabanlı yazılımını Sisohbys markası ve “işletim sistemi ve web tarayıcı bağımsızlığı” sloganı ile sağlık kurumların beğenisine sundu. Başta kolay kullanım olmak üzere, görsel arayüz, çoklu dil desteği, mobil onay, e-imza gibi pek çok özelliklerle, şimdiden sınıfının bir numarası oldu. Tüm Linux türevlerinin yanı sıra özellikle Tübitak’ın geliştirdiği ulusal işletim sistemi olan PARDUS altında en yüksek performansta çalışan Sisoft WEB HBYS ile hem ulusal hem de uluslar arası arenada beğeniler kazanıldı.

Sisohbys, WEB tabanlı olarak geliştirilen ve J2EE mimarisine sahip hastane bilgi yönetim sistemini 3. Kuşak HBYS olarak tüm sağlık kurum ve kuruluşlarının hizmetine sundu. Aynı zamanda Windows üzerinde çalışan 2. Kuşak HBYS destek vermeye geliştirmeye devam etmekte.

Sisofamily, WEB altında geliştirilen bir aile hekimliği bilgi sistemi olarak, tüm aile hekimlerinin beğenisine sunuldu.

Siso Ürünleri:
Sisohbys (Hastane Bilgi Yönetim Sistemi)
Laboratuvar Bilgi Yönetim Sistemi
Mobil Uygulamalar
Kiosk Sistemi
Sıramatik Uygulamaları
Web Cam Uygulamaları
RFID Kart Tanıma Sistemi
Akıllı Kart Uygulamaları
Standartlar
Network Uygulaması
Arge Donanım ürünleri

Detaylı Bilgi: https://www.sisoft.com.tr

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu