Hastaneler

TRABZON’UN İLK “DİJİTAL HASTANESİ”

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Sürmene Devlet Hastanesi, 2019 yılında Dijital Hastane Seviye-6 (HIMSS EMRAM stage 6) kriterlerini yerine getirerek Trabzon ilinde ‘Dijital Hastane’ unvanı almaya hak kazanan ilk hastane oldu.

T.C. Sağlık Bakanlığı, Medipol Üniversitesi ve HIMSS Avrupa işbirliğiyle yürütülen dijital hastane sertifikasyon çalışmaları kapsamında HIMSS Akreditasyon değerlendiricileri tarafından 04.03.2019 tarihinde ziyaret edilen Sürmene Devlet Hastanesinin HIMSS EMRAM Stage 6 kriterlerini taşıdığı ve sertifika almaya hak kazandığı onaylandı.

Trabzon’un ilk “DİJİTAL HASTANESİ”

Sürmene Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Osman YOLOĞLU; “HIMSS EMRAM Seviye 6 süreci başlangıcında, gerekli yazılımsal ve donanımsal ihtiyaçlarımızı belirleyip, eksiklerimizi tamamlayarak sistemimizi kurduk. Personellerimize gerekli eğitimleri verdik. Hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra belge için başvuruda bulunduk. Yapılan yerinde değerlendirme sonrasında belgeyi almaya hak kazandık. HIMSS 6 Dijital Hastane Belgesini almanın ve böyle kaliteli bir sistemi değerli halkımızın hizmetine sunabilmenin haklı gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu kapsamda emeği geçen büyük özveri ve gayret ile çalışan tüm personellerimize teşekkür eder, belgemizin hastanemize ve ilimize hayırlı olmasını temenni ederiz” dedi.

Diğer hastanelere de örnek olsun

İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan USTA ise “Bu sistemle birlikte, sunulan sağlık hizmetlerinin kalitesini geliştirme, medikal hataları önleme ve hastalara uygun tedavi verilmesi gibi birçok konuda büyük faydalar sağlanmaktadır. 2018 yılında HİMSS Seviye 6 nın kriterleri değiştirilerek daha zor hale getirilmiştir.  Sürmene Devlet Hastanemizin yeni kriterlere göre ilimizde HIMSS EMRAM Stage 6 yı almayı hak etmiş olan ilk hastane olmasının haklı gurunu yaşıyoruz. Belgenin alınmasında emeği geçen Müdürlüğümüz ve hastanemiz personeline teşekkür ederek, Sürmene Devlet Hastanemiz tarafından alınan HIMSS EMRAM Stage 6 belgesinin diğer hastanelerimize de örnek olmasını ve bu hastanelerimizde de sürece yönelik başlatılan çalışmaların en kısa sürede tamamlanarak belgelendirilmesini temenni ediyorum” dedi.

Dijital Hastane Nedir?

Dijital Hastane; yüksek kalitede sağlık hizmeti sunabilmek için klinik ve idari iş akış süreçlerine bilgi ve iletişim teknolojilerini entegre ederek birbirinden uzakta bulunan sağlık çalışanlarını ve birimlerini birbirine bağlamaktadır. Dijital hastane, tıbbi cihazlar, kapalı devre ilaç yönetim sistemi ve dozları kodlanmış ilaç sistemi, akıllı bilgi sistemleri, tesis kontrol sistemleri, otomatik taşıma sistemleri, konum tabanlı hizmetler ve dijital iletişim araçları gibi çeşitli teknolojiler ve uygulamaları süreçlere dahil ederek personel verimliliği ve kaynakların tasarruflu kullanımını sağlamak, hastane işlemlerini hızlandırmak, süreç kalitesini artırmak ve hasta güvenliğini sağlamaya katkıda bulunur.

 

Sağlık Web Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu