BakanlıkSağlıklı Yaşam

Yoğun bakım hastalarına ziyaret serbest mi olacak?

Sağlık Bakanlığı yoğun bakımda yatan hastaların ziyaret koşulları ile ilgili genelge yayımladı.

Sağlık Bakanlığı 81 ile yoğun bakım servisleri genelgesi  gönderdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca resmi Twitter hesabından  yoğun bakım servisleri genelgesini yayımladıklarını duyurdu. 

Sağlık Bakanlığı, yoğun bakım servislerinde yatan hastaların ziyaret edilmesi ile ilgili genelgeyi 81 il müdürlüğüne gönderdi.

Yoğun bakımda tedavi gören hastalar, hastane yönetiminin ve sorumlu hekimin belirleyeceği koşullar çerçevesinde ziyaret edilebilecek.

Yayımlanan genelge esaslarına göre; yeni doğan dâhil, tüm yoğun bakım servislerine hasta ziyaretçisi kabul edilebilecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamada; “Ancak hastanın sağlık durumu dikkate alınarak, hekim tarafından ziyaret kısıtlaması getirilebilir. Hekimlerimizin birinci önceliğinin, hastanın zarar görmemesi olduğu unutulmamalıdır. Bu sebeple hekimin ilgili hasta veya yoğun bakımdaki diğer hastalar için bir sakınca gördüğü durumlarda ziyaret için ısrar edilmemelidir” dedi.

 Yoğun bakım hastalarını ziyaret ile ilgili genelgenin detayları şöyle;

“Hasta ziyaretleri 24 saat esaslı olabileceği gibi, ziyaret saati uygulaması servisten servise değişebilir. Sağlık personelinin hasta yakınına, hastanın durumuna dair gerekli bilgilendirmeyi yapması gerekmektedir. Ziyaretçiler yoğun bakım servislerine, görevli sağlık personelinin refakatinde, başta el hijyeni olmak üzere gerekli görülen tedbirlere riayet ederek alınmalıdır. Ziyaret diğer hastaları rahatsız etmeyecek şekilde ve mahremiyetlerine dikkat edilerek yapılmalı; makul ve mümkün olan en kısa sürede sonlandırılmalıdır. Ziyaretçi kendi hastası dışında başka hastaya ve hasta bakım malzemelerine temas etmemelidir.”Toplumda bulaşıcı hastalık sıklığında artış olduğu durumlarda, hastane idaresi tarafından ziyaretçi kısıtlaması yapılabilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu