Sağlıklı Yaşam

BİR GÜN ÖNCEDEN KALAN YEMEKLER SAĞLIKLI MI?

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Miktarı ayarlayamamaktan, ya da yoğun çalışma hayatı nedeniyle bir ya da birkaç günlük yemek pişirmek söz konusu olabiliyor. Peki bu yemekler sağlıklı mı?

Dışarıda tüketeceğiniz yiyecekten ve fast food’ dan sağlıklı olduğu kesin, bir kaç besin dışında!

Altın kural; yiyecekler, ister çiğ ister pişmiş olsun bekledikçe besin değerini kaybederler. Yeniden ısıtma bu kayıpları daha da artırır. Yapacağımız şey, yiyecekleri mümkün olduğunca tek öğünlük hazırlamak Yüksek proteinli yiyecekleri asla tekrar ısıtmamak.

İşte ayrıntılar:

– SEBZELER: Ispanak veya yeşil yapraklı sebzeler, havuç, şalgam veya kerevizi yeniden ısıtmaktan kaçının. Çünkü bu nitrat bakımından zengin sebzeler, tekrar ısıtıldığında kanserojen özellikleri serbest bırakarak toksik hale gelebilir. Ayrıca içindeki demirin oksidasyonu da bize zarar veren serbest radikalleri oluşturur. Nitrat içeren bu besinler ısıtılmasa da bekletme ile içlerindeki nitrat artmaktadır.

– PİRİNÇ PİLAVI: Tekrar ısıtılan pirinç pilavı pirinç taneciklerinde doğal olarak bulunan ve pilav yaptığımızda Bacillus cereus adlı yüksek dirençli bakterinin kendisi ölse de toksik olan sporları ölmemektedir. Pirinç bir kez yeniden ısıtıldığında ve oda sıcaklığında bırakıldığında bu sporlar çoğalarak, gıda zehirlenmesine neden olabilmektedir.

– YUMURTA: Yüksek protein içeriğine sahip besinlerde bolca azot bulunur. Yumurtayı tekrar ısıtmak bu azotun oksitlenerek kanserojen hale dönüşmesine neden olmaktadır.

– TAVUK: Tekrar ısıtmak ile tavuktaki proteinin bozulmaya başlar, ikinci ısıtmada artık ishale neden olur. Mümkün olduğunca tek öğünde bitirin ve en fazla bir kez ısıtın.

– PATATES: (TATLI PATATES DAHİL) Patates kabuğunda doğal olarak bulunan Clostridium botulinum bakterisi pişirme ile ölmekte ancak sporları hala pişmiş patateste bulunabilmektedir. Tekrar ısıtmak bu sporların açılmasına ve botulizme (zehirlenme) neden olabilmektedir.

– MANTAR: Tekrar ısıtmak içindeki yüksek proteinden dolayı bulunan azotun okside olmasına neden olur. Ertesi güne kalan mantar yemeğini artık soğuk olarak tüketin.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu