Sağlıklı Yaşam

Dang humması nedeniyle bin 251 kişinin hastanelere başvurdu

Bangladeş’te son 24 saatte dang humması nedeniyle bin 251 kişinin hastanelere başvurduğu ve yılbaşından bu yana görülen vaka sayısının 64 bin 765’e yükseldiği bildirildi.
Dhaka Tribune’ün haberine göre, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünden (DGHS) yapılan açıklamada, son 24 saatte dang humması nedeniyle bin 251 kişinin hastanelere başvurduğu belirtildi.

Açıklamada, ülke genelinde 1 Ocak-26 Ağustos döneminde kaydedilen vaka sayısının 64 bin 765 olduğu, bu vakalardan 52’sinin ölümle sonuçlandığı ortaya kondu.

Hastalık nedeniyle 3 bin 81’i başkent Dakka’da olmak üzere ülke genelinde halen 5 bin 562 kişinin hastanelerde tedavi gördüğü aktarıldı.

Yerel gazeteler ise ölü sayısının 110’un üzerinde olduğunu ileri sürüyor.

DANG HUMMASI NEDİR?

Dang humması virüsü, insanlara sivrisinekler aracılığıyla bulaşıyor. Kuluçka döneminden sonra genel olarak hafif ateşe sebebiyet veren hastalık, bazı vakalarda ölümcül olabiliyor.

Vakalar genellikle yağış dönemleri olarak bilinen haziran ve eylül ile aralık ve martta artış gösteriyor. Bilim insanları, yüksek sıcaklık ve uzun süren yağışların sıtma ve dang humması taşıyan sivrisineklerin artmasına sebep olduğu uyarısında bulunuyor.

Hastalığa sebep sivrisinek türünün, su birikintilerinde larva oluşturması nedeniyle özellikle sanayi çevrelerindeki çöp birikintilerinin sürekli ilaçlanması gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu