Sağlıklı Yaşam

Erkek doğum kontrol yöntemleri nelerdir?

Erkekler için doğum kontrol hapı İsimleri

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Bugün sizlere Sağlıklı Yaşam bölümünde Erkek doğum kontrol yöntemleri nelerdir? Erkekler için doğum kontrol hapı İsimleri ile alakalı  bilgiler sunmak amacıyla bir yazı hazırladık. Yazımızda Erkekler için doğum kontrol hapı bilgilerini bulabilirsiniz.

Şu an için, vazektomi ve prezervatif kullanımı dışında FDA onaylı bir erkek doğum kontrol seçeneği bulunmamaktadır.

Erkek doğum kontrol hapları nasıl çalışır?

Potansiyel olarak hamile kalabilecek biriyle vajinal ilişkiye giriyorsanız, doğum kontrolü fikri muhtemelen aklınıza gelecektir. Tarihsel olarak, doğum kontrolü sadece kadınlar için mevcut olmuştur, ancak insanlar cinsiyetten bağımsız olarak doğum kontrol seçeneklerine erişebilmelidir.

Çoğu kadın doğum kontrol seçeneği yumurtlamayı baskılayarak çalışır, böylece gelen herhangi bir sperm yumurtlama sırasında salınacak yumurtaları dölleyemez. Ancak erkekler yumurtlamaz, peki erkek doğum kontrolü nasıl çalışır?

Erkek Doğum kontrol hapları  türleri

Doğum kontrol seçenekleri hormonal ve hormonal olmayan olmak üzere iki kategoriye ayrılır. Araştırmacılar, her iki kategoriye de giren etkili erkek doğum kontrol yöntemleri bulmak için onlarca yıldır çalışmaktadır. Peki ne tür erkek doğum kontrol yöntemleri geliştiriliyor ve halihazırda mevcut olan var mı?

Hormonal olmayan erkek doğum kontrolü
Hormonal olmayan yöntemler spermin kadın vücudundaki yumurtaya ulaşmasını engeller, böylece döllenme gerçekleşemez.

Kasıtlı önleyici tedbirler:  Bu, periyodik yoksunluk gibi davranışları içerir – partnerleri doğurgan iken cinsel ilişkiden kaçınmanın yanı sıra vajina dışı boşalma. Vajina dışı boşalma, güvenilmez olan geri çekme yönteminin yanı sıra mastürbasyon ve oral ve anal seksi içerir. Ancak bu yöntemler vajinal ilişkiye girmek isteyen kişiler için ideal değildir.
Prezervatifler:  Prezervatifler, yumurtlama sırasında spermin yumurtaya ulaşmasını engelleyerek gebeliği önleyen bir bariyer yöntemidir. Prezervatifler doğru kullanıldığında yaklaşık %98 etkilidir.
Vazektomi:  Vazektomi, spermin meniye, yani boşalma sıvısına girmesini engelleyen kalıcı (bazen geri döndürülebilir olsa da) bir prosedürdür. Vazektomiler prezervatiflerden daha güvenilir olmakla birlikte, potansiyel riskleri vardır ve kalıcı bir seçenektir.
YCT529 hapı:  Sperm sayısını azaltmak için günde bir kez oral hormonal olmayan erkek doğum kontrol hapı olarak geliştirilmektedir. Vücuttaki bir A vitamini reseptör bölgesine bağlanarak çalışması beklenmektedir. Ancak, Şubat 2023 itibariyle YCT529 sadece fareler üzerinde test edilmiştir.
TDI-11861 hapı: Bu hormonal olmayan ilaç hala incelenmektedir, ancak etkili bir “isteğe bağlı” erkek doğum kontrolü olarak umut vaat ettiğini göstermiştir, yani aldıktan sonra 2-3 saat çalışması amaçlanmıştır. Spermlerin olgunlaşmasını ve döllemek için yumurtaya doğru yüzmesini zorlaştırarak gebeliği önler. TDI-11861 şimdiye kadar sadece fareler üzerinde çalışılmıştır.
ADAM device: Spermi testislerden dışarı taşıyan tüp olan vas deferens içine implante edilen tıbbi bir cihaz olarak geliştirilmektedir. Bu, kadınlar için RİA’ya benzer şekilde uzun vadeli bir doğum kontrol seçeneği olma potansiyeline sahiptir.

En iyi doğum kontrol yöntemi

Tüm bu araştırma ve bilgiler ne kadar cesaret verici olsa da, şu an itibariyle çoğu ülkede piyasada hala erkek doğum kontrolü bulunmamaktadır. Yaygın olarak bulunan tek “erkek doğum kontrol yöntemi” prezervatif ve vazektomidir.

Daha fazla erkek doğum kontrol seçeneği ortaya çıktıkça, akılda tutulması gereken en önemli şeylerden bazıları potansiyel riskler ve yan etkiler, kullanımlarının ne kadar kolay olduğu, güvenilirlikleri, satın alınabilirlikleri ve kişinin yaşam tarzı için ne kadar uygun olacaklarıdır.

Araştırmacılar erkek doğum kontrol yöntemlerini piyasaya sürmeye yaklaştıkça, cinsel partnerlerin cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları önleme konusunda hala proaktif olmaları gerektiğini belirtmek önemlidir. Prezervatifler, CYBE’leri önlemeye de yardımcı olan tek erkek doğum kontrol yöntemidir.

Bir bariyer yöntemi kullanmadan bir partnerle seks yapıyorsanız, öncesinde ve sonrasında test yaptırmak ve test ve CYBE durumu hakkında açık bir tartışma yapmak çok önemlidir.

Doğum kontrol yöntemleri erkekleri kısırlaştırabilir mi?
Evet, ancak testosteron almak veya vazektomi yaptırmak gibi bazı erkek doğum kontrol yöntemleri kısırlığa yol açabilir. Ancak bu, testosteronun istenmeyen bir yan etkisi olarak ortaya çıkabilir, bu nedenle doğum kontrolü için önerilmez. Vazektomiler uzun vadeli bir seçenektir ancak bazı durumlarda geri döndürülebilir.

 

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu