Sağlıklı Yaşam

Dünyanın birçok ülkesinde “Ölür” denen çocuk Türkiye’de yapılan ameliyatla hayata tutundu!

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Dünyanın birçok ülkesinde “Ölür” denen çocuk Türkiye’de yapılan ameliyatla hayata tutundu. Azerbaycanlı 13 yaşındaki Deniz Humbatova doğuştan Nieman-Pick hastası İstanbul’da özel bir hastanede gerçekleştirilen organ nakli ameliyatıyla hayata döndü.

Doğuştan Nieman-Pick hastası olan 13 yaşındaki Azerbaycanlı Deniz Humbatova, İstanbul’da özel bir hastanede gerçekleştirilen organ nakli ameliyatıyla hayata döndü.

Azerbaycan’da yaşayan 13 yaşındaki Deniz Humbatova doğuştan kalıtsal bir hastalık olan Nieman-Pick hastası olarak dünyaya geldi. 1 yaşında teşhis konulan talihsiz çocuk için ailesi yıllarca dünyanın birçok noktasında bulunan hastane ve doktorlara başvurdu. Doktorların ortalama 13 buçuk yıl ömür biçtiği çocuk için hiçbir şey yapamadılar. Genel durumu kötüye giden ve artık solunum cihazına bağlı olarak yaşayan küçük deniz de akciğer, karaciğer ve dalağında büyük sorunlar başladı. Aile hem kendi ülkesinde hem de dünyada bulunan birçok doktora gitmeye devam etti. Ancak hiçbir doktor Deniz’i ameliyat etmeye yanaşmadı.

Azerbaycanlı aile son umut olarak İstanbul’da bulunan bir özel hastaneye başvurdu. Burada çocuğun durumunu inceleyen Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ümit Özçelik dünyada bugüne kadar sadece 9 vakada gerçekleştirilen ameliyatı yapabileceklerini söyledi. Ancak ameliyatın çok riskli olduğunu ancak küçük Deniz’in yaşaması için bunun son şans olduğunu aileye ileten Özçelik’e aile ameliyat için onayı verdi. Medical Park Florya Hastanesi’nde yapılan ameliyatla Karaciğer nakli yapılan ve dalağı alınan Deniz nihayet sağlığına kavuştu.

Deniz bize geldiğinde hiçbir hastane tarafından kabul edilmemişti

Küçük çocuğun kendilerine geldiğinde genel sağlık durumunun çok kötü olduğunu ve hiçbir hastanenin Deniz’i kabul etmediğini belirten Yrd. Doç. Dr. Ümit Özçelik “Deniz’in kalıtsal Niemann-Pick hastalığı vardı. 1 yaşında tanısı konan Deniz yaklaşık 12 yıldır bu hastalıkla mücadele ediyordu. Hastalığı ilerlediği için akciğer, karaciğer ve dalağında problem vardı. Öyle olunca çok zorlu bir süreçte bize geldi. bize geldiğinde akciğer enfeksiyonu vardı birçok merkez tarafından da ameliyat edilemez diye reddedilmişti.Literatür de dünya üzerinde 8 veya 9 vaka var bunla ilgili” ifadelerini kullandı.

2015 yılından önce Niemann-Pick hastalığı için organ naklinin uygun görülmediğini ve bu hastaların ölüme terk edildiğini belirten Özçelik “2015 yılından önce bu hastalıkla ilgili nakil uygun görülmediği için bu hastalar ölüme terkediliyordu. Biz ailesiyle konuştuk ortak bir yola çıktık. Bu kararı verdik ve ameliyatın denizin kurtulması için tek çare olduğunu söyledik. Başarılı bir ameliyat oldu ameliyatla hem karaciğer naklini gerçekleştirdik hem de dalağını çıkarttık. Ameliyattan sonraki süreçte çok şükür her şey yolunda gitti bugün sağlığına kavuştu. Bugün aramızda bütün sorunlarından kurtuldu solunum cihazına bağlı yaşamaktan kurtuldu. Artık diğer çocuklar gibi normal yaşamına döndü. Herhangi bir sıkıntısı yok 3 ayı tamamladık. Oldukça keyifli ve mutlu bizde çok mutluyuz o sağlığına kavuştuğu için. Ben bu vesileyle herkesi organlarını bağışlamaya davet ediyorum” diye konuştu.

Kaynak: İHA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu