Sağlıklı Yaşam

Kilo verirken yapılan yanlışlar

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Kilo verirken yapılan yanlışlar nelerdir? En sık yapılan diyet hataları…

Kilolarından bir türlü kurtulamayanlara Diyetisyen Nuray Gönül Gültekin önemli tüyolar verdi. Sadece aç kalınarak ya da ekmek yemeyerek sağlıklı bir şekilde kilo verilemeyeceğine dikkati çeken Diyetisyen Gültekin, diyet yaparken yapılan yanlışları sıraladı.

Diyet yaparken alınan fazla kaloriler kadar yanlış inanışların da kilo vermeyi olumsuz etkilediğini söyleyen Diyetisyen Nuray Gönül Gültekin, kilo verme sürecinde en çok yapılan 7 yanlışa vurgu yaptı.

Kilo verirken yapılan yanlışlar:

Ekmeği ve gluteni kesmek

Diyette ekmek çok önemlidir. Özellikle posa açısından. Ekmeği tamamen bırakıldığında kabızlık sorunu çeken çok fazla kişi var. Eğer glutene karşı alerji, intolerans gibi bir durumunuz yoksa gluteni bırakmanız zayıflamanıza yardımcı olmaz.

Öğün atlamak

Diyetisyenin verdiği listeye tam uymayarak öğün atlamanız, “Az beslenince daha çok kilo veririm.” düşüncesi yanlıştır. Listeniz sizin enerji ihtiyacınıza göre ve almanız gereken karbonhidrat, yağ, protein yüzdesine göre hazırlandığından listenize ekleme – çıkarma yaptığınız takdirde bütün oranlar değişeceği için beklenen sonuç alınmayabilir.

Saat 7’den sonra hiçbir şey yememek

Saat kaçta uyuduğunuz, gün içinde hangi saatlerde yemek yediğiniz hepsi önemlidir. Saat 12’de uyuyan biri için en son 7’de yemek yemek sabah aşırı açlıkla uyanmasına sebeptir. Yatmadan 2-3 saat önce bir şey yemeyi kesmek en doğru olanıdır.

Yağların kilo yapacağına inanıp yağ tüketmemek

Yağdan kilo verebilmek için yağ yemeniz de şart. Aksi takdirde karbonhidrat ağırlıklı beslenmeniz çabuk acıkmanıza normalden daha fazla yemek yemenize sebep olacağı için kilo vermeniz zorlaşır.

Tek besin odaklı yemek

Sürekli kalorisi düşük besin tüketerek zayıflama olmaz. Örn; kabak, ıspanak, karnabahar, patlıcan, mantar vs. Evet, kısa süreli zayıflama olabilir ama sürdürülebilir bir düzen değildir.

Her gün hatta her öğün öncesi tartılmak

Her hafta hatta iki hafta da bir tartılmak en doğrusudur. Sürekli tartılmak yanıltır ve motivasyonunuzu düşürür.

Kaçamak yapınca diyet bozuldu deyip tamamen bırakmak

Diyet aslında yemek yeme düzenimizi doğru yönde değiştirdiğimiz bir süreçtir. Bu sürece uyum sağlarken kaçamak olması muhtemel bir durumdur. Zamanla vücudumuzda yeni düzene alışarak kaçamak yapma istekleri de azalacağından bu süreci zamana yaymak en önemlisidir. Ayrıca kaçamakları dengelediğimiz sürece diyeti bırakmamıza da gerek yoktur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu