Sağlıklı Yaşam

Kısa,önemli ve ilginç sağlık bilgileri

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Sağlık konusunda bilmediğimiz veya yanlış bildiğimiz bir çok şey mevcut. Bunların doğrusunu öğrenmek için bizde kısa kısa sağlık konusuyla sizi bilinçlendirelim istedik. İşte sizler için derlediğimiz kısa sağlık bilgileri , güncel sağlık bilgileri, önemli sağlık bilgileri, ilginç sağlık bilgileri…

Kısa sağlık bilgileri 

Duş Almak ;

Burada ilk yapılan yanlış her gün duş almak. Çünkü cildin kendi nemine ihtiyacı vardır. Siz hergün duş aldığınızda bedeninizde ki yağ ve yağ benzeri maddeleri vücudunuzdan atıyorsunuz. Bu da nemin kaybolmasına sebep oluyor. En ideal olanı ise 10 dakika ılık suyla duş aldıktan sonra yumuşak havlularla kurulanın, sert olması vücut açısından sağlıklı değil. En sonunda da nemlendirici sürerek duş işini bitirin.

Mutfak Temizlemek ;

Pencere sileceği olan camsil temizleyicileri mutfakta pek işe yaramaz. Temizlik maddeleri alırken etiketlerine dikkat etmeliyiz. Temizlemek için yeterli olmayan temizleyiciler sağlıklı durmuyor. En iyisi şu şekilde ; spreyi sıkın ve 1 dakika lığına bekleyin ve daha sonra silmeye başlayın böylece spreyin etkisi daha iyi bir temizleyici olacaktır.

Lens Kullanımı ve Temizliği ;

Yapılan bir araştırmada lens kullanan kişilerin lens kabındaki suya biraz daha ekleyip temizlendiğini düşünüyorlar. Oysa ki eskiyen lens suyu temizleme özelliğini kaybediyor böylece enfeksiyon kapma olasılığınız artıyor, bu da görme konusunda size zarar verecektir. Nasıl yapmalı derseniz ; Temizleme zamanınız geldiğinde musluğun altında bol suyla yıkayın ve duruladıktan sonra açık havada kurutun. Şimdi gönül rahatlığıyla solüsyonu koyabilirsiniz.

Güneş Kremi Sürmek ;

Güneş kremi sürdükten sonra ellerinizi veya yüzünü yıkamak pekte akıl karı değil hatta daha çok güneş ışığı çeker vücudunuza ve krem olmayan yerler yanar. Bunun için kremi belirli dakikalarda tazeleyin, yeniden sürün.

Dişlerinizi fırçalarken tek ayağınızın üstünde durun;

Sırtınızı koruyan kaslarınızın çalışması için dişlerinizi fırçalarken tek ayak üzerinde durun. Genellikle çoğu insan bu kaslarını çalıştırmayı bilmiyor. Bu yüzden bu egzersiz bu kasların çalışması için çok kolay bir yol. Bir egzersiz topunun üzerinde oturduğunuzda olan etkinin aynısı yaratıyor. Dişlerinizi tek elinizle fırçalayın ve dişinizi fırçaladığınız elinizin ters tarafındaki ayağınızın üzerinde durun. 1 dakika sonra tam tersini yapın.

Günde 2 litre su içmenize gerek yok;

Herkes günde iki litre su içmesi gerektiğini bilir. Ama iki litre su ihtiyacını çorba, çay, kahve gibi içeceklerden de karşılayabilirsiniz. Ayrıca 5 gün boyunca yediğiniz meyve ve sebzelerle de 400ml sıvı tüketmiş oluyorsunuz. Bu da yüzde 95 su anlamına geliyor. Ekmek ise üçüncü bir su seçeneği yerine geçiyor ve aldığınız protein ve yağlar karbondioksit ve su olarak metabolize ediliyor.

Dişinizi fırçaladıktan sonra ağzınızı çalkalamayın;

Dişinizi fırçaladıktan sonra öle bırakın. Ağzınızı su ile çalkaladığınızda su koruyucu floritleri dışarı atacaktır. Ayrıca dişinizi fırçaladıktan sonra en az yarım saat birşey içmemeye dikkat edin. Başlarda değişik bir his yaratacaktır ama zamanla alışacaksınız.

Egzersiz yapın ve molalar verin;

Televizyon izlerken egzersiz topunun üzerine oturun ve birkaç egzersiz yapın. Bu sırt ağrılarınızı engelleyecektir. Kalçalarınızı dairesel hareketlerle oynatın, ayaklarınızı yere sabitleyin ve topun üzerinde ileri geri hareketler yapın.

Uyuyamadığınız zaman yapboz yapın;

Uyku problemi yaşıyorsanız, stresinizi atmanızın en iyi yolu yapboz yapmaktır. Uyuyamıyorsanız, sıkıntınızı atın ve yapboz gibi rahatlatıcı şeyler yapın. Uykunuz geldiğinde yatağınıza gidin.

Bebek gibi nefes alın;

Stres artabilen birşeydir. BU yüzden gün içinde pencereyi açıp bir süre o şekilde nefes alın. Stres derin nefes almanızı engeller. Bunu engellemek için, düzenli ve derin nefes alın. Nefesinizi beş-altı saniye boyunca tutun ve sonrasında yavaşça burnunuzdan nefes verin. Bu uygulamayı gün içinde on ile yirmi arası tekrarlayın. İşten çıktığınızda değişik biri olduğunuzu fark edeceksiniz.

Gülümseyerek beyninizi uyarın;

Gülmek hem beyne hem de ruha iyi gelen iyi bir ilaçtır. Gerildiğinizi hissettiğiniz anda bir kahkaha atın. Bu size mutluluk sağlayarak ve endofrin seviyenizi yükselterek bağışıklık sisteminizi de güçlendirecektir Entelektüel performansınızın artması da cabası.

 

Sağlık Web Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu